چسب های جدید استفاده شده در خودروسازی های دنیا

  
شرکت های خودروساز بزرگ در دنیا برای سبک سازی در عین حال مقاوم تر شدن سازه هایشان از مواد ترکیبی برای ساخت قطعات بدنه و سایر قسمت ها استفاده می کنند.مدت هاست پای مواد ترکیبی چون فایبر گلاس و فایبر کربن به خط تولید اتومبیل های سدان در ابعاد و اندازه های مختلف و کم و بیش به همه ی رده های خودرویی راه یافته است که آلومینیوم و فایبر گلاس بیشتری مورد استفاده را در کلاس های مختلف حتی خودرو های ارزان قیمت داشته اند . خودروسازان پیشتر برای بالا بردن استحکام برخی نقاط حساس اتومبیل مجبور به استفاده از ورق های با قطر بیشتر و ضخیم تر بودند که هزینه ی بالا و اضافه وزن را به دنبال داشت.دو مورد مهمی که در صنعت خودرو سازی برای هر تولید کننده ای خوشایند نیست! اما تحقیقات و فناوری شرکت های خودرو ساز سال هاست می کوشند از موادی با خاصیت بهتر و سبک تر در بخش های مختلف اتومبیل ها استفاده کنند که از جمله ی آن می توان آلومینیوم و مواد ترکیبی چون فایبر کربن و فایبر گلاس را نام برد.

می دانیم که ورق های فلز به یک دیگر و توسط ابزار های مخصوص جوش داده می شوند یا با اتصالات موقت به یکدیگر وصل می شوند اما درباره ی مواد ترکیبی چون فایبر گلاس و فایبر کربن اوضاع کمی فرق می کند شرکت های سازنده خودرو در جهان به استحکام و مقاومت بسیار عالی این مواد در عین سبک بودن آن پی برده اند و با به کار گرفتن آنها در بخش های مختلف از نوعی چسب جهت اتصال آنها استفاده می کنند که مقاومت آن در دماهای بالا بسیار زیاد بوده و توانایی تحمل فشار های بالا را نیز دارد. از آنجایی که کیفیت و همچنین ایمنی و مقاومت برای خودروسازان بزرگ دنیا از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است،چسب های صنعتی که از مواد پلی اولفین ها ساخته می شوند را در راس فهرست خرید خود قرار داده اند.

در حال حاضر بازار ۲ تا ۳ میلیارد یورویی چسب های مورد استفاده در صنعت خودرو،کمتر از ۱۰ درصد بازار جهانی چسب را به خود اختصاص داده است اما کارشناسان پیش بینی می کنند مقدار چسب مورد استفاده در یک اتومبیل ممکن است از رقم گنونی آن ( حدود ۱۵ کیلوگرم ) ظرف یک دهه آینده ، به سه برابر افزایش پیدا کند.علاوه بر درزگیر هایی که شکاف های ریز در محل های اتصال گوناگون یک اتومبیل را پر می کنند،هم اکنون چسب های قوی ساختمانی نیز می توانند جهت نگه داشتن قطعات تحت فشار و اجزایی مثل سپر ها و درها مورد استفاده قرار بگیرند.

تامین چسب های سفارشی با قابلیت جذب ضربه حاصل از تصادف و کاهش صدای داخل اتاق،بستر را برای تولید کنندگانی مثل «هنکل»،«PPG» یا « اطلس کوپکو» مناسب می سازد تا قیمت های بالاتری برای محصولاتشان پیشنهاد کرده و تولید سودآورتری داشته باشند.از سوی دیگر،قوانین سخت گیرانه تر مربوط به میزان آلاینده ها در بازارهای مهم جهانی که با هدف تولید اتومبیل های پاک تدوین می شوند،به معنای آن است که خودروهای امروزی باید نسبت به وزن میانگین سال قبل که ۱۴۰۰ کیلوگرم بود نیز،سبک تر ساخته شوند و این مهم ، ترغیب خودروسازان به استفاده از چسب های پیشرفته تاثیر می گذارد.

با وجود اینکه میزان فروش اتومبیل های نو در قاره اروپا به خاطر اجرای سیاست های ریضات اقتصادی و بیکاری،برای ششمین سال متوالی با کاهش روبرو بوده اما پیش بینی می شود میزان فروش خودرو در دنیا تا سال ۲۰۱۸ میلادی به ۱۰۲ میلیون دستگاه افزایش یابد.بدیهی است افزایش فروش اتومبیل های نو،رابطه مستقیمی با مقدار مواد مصرفی در آنها ( از جمله چسب ) دارد. به غیر از افزایش مقاومت بدنه یکی دیگر از تاثیرات مهم استفاده از چسب های پیشرفته در ساخت اتومبیل ها،کاهش وزن است.کالین چپمن،موسس کمپانی لوتوس،همواره بر این نکته تاکید می کرد که افزایش قدرت باعث بالا رفتن سرعت مسیر های مستقیم خواهد شد اما کاهش وزن،به افزایش سرعت در همه مسیر ها کمک خواهد کرد!سبک تر شدن و سبک ساختن اتومبیل ها امروزه به امری رایج تبدیل شده به طوری که تولید کنندگانی مانند ALCOA ایالات متحده ( سومین تولید کننده بزرگ آلومینیوم در دنیا ) پیش بینی می کند میزان فروش ورق آلومینیوم به خودروسازان،تا سال ۲۰۱۵ به بیش از سه برابر رقم کنونی افزایش پیدا کند زیرا آنها ترجیح می دهند برای ساخت درها،سپرها،بلوک و سر سیلندرهای پیشرانه و . . . به جای فولاد،از این ماده سبک و مقاوم استفاده نمایند.

برند ملکوش (Bernd Mlekusch)،رییس بخش توسعه فن آوری «آئودی» در رابطه با موضوع مورد بحث می گوید: ”گسترش کامپوزیت های سبک وزن ممکن است به افزایش مقدار چسب استفاده شده در یک خودروی آئودی، از ۱۰۰ متر حال حاضر به ۱۵۰ متر در سال های پیش رو منجر شود ( لازم به توضیح است که اکثر خودروسازان مقدار ماده چسبنده به کار رفته در خودروها را بر حسب طول آن می سنجند نه بر حسب وزن ).هم اکنون بسیاری از قطعات آئودی R8 توسط چسب های ساختمانی پیشرفته به یکدیگر چسبانده می شوند که در برابر ارتعاشات و حرارت تولید شده مقاومت خوبی از خود نشان می دهند.همچنین به دلیل اینکه اتصال از طریق چسب،سخی پوسته بدنه را افزایش می دهد،ضربات وارده به خودرو بهتر جذب شده و سر و صدای کابین نیز تا حد قابل ملاحضه ای کاهش پیدا می کند.”

به گفته «اندرو کریستی»،از مدیران کمپانی PPG آلمان ، در حال حاضر انواع مختلفی از چسب های مقاوم به ترک،در بازار وجود دارند که می توانند انرژی حاصل از یک برخورد را خیلی بیشتر نسبت به چسب های استاندارد یا حتی جوش های نقطه ای جذب کنند.وی یاداور  می شود که یکی از نکات کلیدی در زنده ماندن سرنشینان یک خودرو،پس از وقوع تصادف این است که ساختار اتومبیل به خوبی بتواند اثر برخورد را جذب کند،نه بدن شما!مجتمع صنعتی حکیمیان با توجه به توان بالقوه خود در تولید انواع کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی یورتان، رنگهای صنعتی و دکوراتیو ساختمانی، عایق رطوبتی بام (سفید) و عایق رطوبتی استخر (آبی)، محافظ نمای ساختمان و جلا دهنده نما، چسب و گروت، کاهگل مصنوعی (پلیمری)، ورق سنگ انعطاف پذیر و … و از سویی اجرای آنها با قیمت مناسب و کیفیت برتر شروع به فعالیت گسترده در منطقه مرکزی ایران نموده است. شرکت صنعتی حکیمیان که با فلسفه “یک جایگزین واقعی” به صنعت وارد شده است. این شرکت یک دهه سابقه موفق خود را مرهون تجربه و تعهد به ابتکار و کیفیت می‌داند، این عوامل سبب اعتماد مشتری گردیده است. مجتمع صنعتی حکیمیان به صورت مستمر برای تولید محصولات ابتکاری، تکنیکهای مونتاژ، توسعه پلیمرها، محصولات و سیستم های پیوندی تلاش می‌کند تا پاسخگوی تمامی نیازهای متقاضیان خود باشد. هدف کلان این مجموعه تولید محصولات به روز دنیا می‌باشد و در هدف میان مدت خود توسعه و افزایش ظرفیت تولید و افزایش سهم بازار است و هدف نهایی کسب سهم قابل ملاحظه در بازار کشورهای همجوار می‌باشد.