چسبهای آناروبیک

  
چسب های آناروبیک زیرمجموعه انواع چسب های اکریلیک می باشند که امروزه جایگزین مناسبی برای بسیاری از اتصالات مکانیکی در صنعت شده است. این خانواده از چسب ها اولین بار در سال ۱۹۵۰ میلادی به صورت آزمایشگاهی تولید و از ۱۹۹۰ میلادی با تعریف مشخصی از خواص در سطح بسیار وسیعی در صنایع متفاوت رواج پیدا نموده است. تک جزئی بودن، استفاده آسان، پخت سریع و مقاومت های فیزیکی و شیمیایی فوق العاده، باعث رشد سریع استفاده از این چسب ها گردیده است. صنایع متفاوتی که در کاربردهای مختلف می توانند از چسب های آناروبیک استفاده کنند به شرح زیر می باشند:

 • صنایع هوا فضا
 • فیلترسازی
 • صنایع خودروسازی
 • صنایع تولید لوازم ورزشی
 • خدمات پس از فروش ( تعمیر و نگهداری )
 • صنایع الکترونیک
 • تولید انواع شیر و پمپ
 • تاسیسات خانگی و صنعتی
 • ژنراتورسازی
 • صنایع قفل سازی
 • صنایع گاز
 • صنایع نظامی و غیره
 • تولید لوازم موسیقی

آناروبیک ها اساساً عبارتند از مونومرهای فعالی که در غیاب اکسیژن هوا و حضور فلزات فعال تبدیل به انواع پلیمرهای سخت و انعطاف پذیر می گردند. واکنش های قطعات مختلف در مجاورت چسب های آناروبیک یکسان نمی باشد و با توجه به جنس قطعه متفاوت است، به همین دلیل با کاهش فعالیت نیاز به یک فعال کننده در کنار چسب ضروری است. خانواده مواد نیمه فعال و غیرفعال می توانند با استفاده از فعال کننده مناسب مانند فلزات فعال عمل نمایند. چسب های آناروبیک به چهار گروه زیر تقسیم می گردد:

۱-­قفل کننده ها (Thread Lockers)

۲-  نگهدارنده ها ( Retainers )

۳- آب بندی کننده ها ( Thread Sealers )

۴- واشرسازها ( Gasket Makers )

THREAD LOCKERS– قفل کننده ها

برای قفل کردن کردن میخ ها-پیچ ها و قطعات دارای رزوه مورد استفاده  قرار می گیرند واین مورد باعث جلوگیری ازشل شدن اتصالات بدنبال ارتعاش و نوسان  شده و از زنگ زدگی و خوردگی گام رزوه ممانعت بعمل می آورد.

 RETAINERS – نگه دارنده ها

به منظور محکم نمودن بوش ها-بلبیرینگ ها-دنده ها-کلیدها-سیلندر و دیگر سیستم های محوری مورد استفاده قرار می گیردو موجب افزایش مقاومت قطعات پرسی گردیده و امکان ماشین کاری را در مواردی که قطعات به صورت شفت درون هم قرار می گیرند فراهم می کند از تخریب قطعات جلوگیری نموده و موجب آببندی در برابر نشت مایعات و گاز ها می گردد.واز خورندگی قطعات فلزی جلوگیری می نماید.

آب  بندی کننده ها  –  THREAD SEALERS

برای آببندی کردن قفل کردن اتصالات در مقابل فشار گاز-هوا-آب-روغن-انواع حلال ها و بسیاری از مواد شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد این نوع آببندی کننده ها در مقابل حرارت و ارتعاش مقاوم بوده وجایگزین خوبی برای الیاف و یا نوارهای تفلون هستند.

واشرسازها- GASKET MAKERS

جهت آببندی کردن سطوح صاف و اتصالات فلنج پمپ ها-جعبه دنده ها و موتور ها به کار می روند. باجایگزینی این روش به جای استفاده از واشر های پیش ساخته شده می توان مقاومت اتصال را جهت ماشین کاری افزایش داده و امکان اتصال را توسط ابزار ساده فراهم نمود. پس از پخت تبدیل به واشرهای سخت و یا الاستیکی قابل انعطاف مقاوم به لرزش-گرما-حلال های آروماتیک -آلیفاتیک و دیگر مایعات صنعتی و گاز ها می گردند.

 چسب های با پخت ماورا بنفش (  V U )

چسب UV از لحاظ ساختمان عبارتتند از: مونومر به علوه آغاز کننده های که در نور ماورای بنفش با طول موج حدود ۴۰۰-۲۰۰ نانومتر شروع به واکنش می کنند و تشکیل یک زنجیر پلیمری با اتصالات عرضی زیادرا می دهند. کاربرد های این نوع چسب ها عبارت است از:

۱- ساخت اشیا زینتی و جواهرات

چسب های UV برای چسباندن شیشه به لاستیک-فلز-چوب و شیشه و —- استفاده می شود و به دلیل شفافیت بسیار زیاد پس از پخت و مقاومت در برابر شستشو در ساخت انواع زیور آلات و اتصال قطعات مختلف تزیینی به یکدیگر استفاده می شود

۲- کاربرد های پزشکی

بعضی از چسب ها فوق در صنایع پزشکی استفاده می شود.با توجه به دو خصوصیات­ شفافیت و سرعت پخت زیاد در انها جهت چسباندن قطعات P.V.C – پلی کربنات و پلی سولفان استفاده می شود. بعنوان مثال در آب بندی کردن تیوپ های انعطاف پذیر P.V.C و چیبانده سوزن های استینلس استیل بر روی قسمت انتهایی سرنک ها استفاده می شود.

۳ – کاربرد هاب الکترونیکی

بعضی دیگر انواع چسب ها ی UV جهت پوشش دادن برد های الکترونیک – قرار دادن ترمینال و دایز ها برروی برد ها و آب بندی نمودن قطعات مختلف الکترونیکی استفاده می شوند.همچنین بدلیل هدایت گرمایی مناسب این چسب ها برای اتصال  اجزا الکترونیکی حساس به انتقال گرما استفاده می شوند. این چسب ها برای اتصال قطعات فلزی – سرامیکی- پلاستیکی و همچنین آب بندی نمودن قطعاتی که در حرارت بالا کاربرد دارند مانند انواع فیوزها و ساخت بلند گو و قرار دادن ترانس ها در محفظه اصلی نیز استفاده می شود.

۴- برقراری اتصال در لنز و فیبر های مصنوعی :

مخلوط­های تیکسوتروپ ژل مانند چسب های UV جهت چسباندن لنز و فیبر های نوری و همچنین نگه داری این فیبر ها بر روی پوشش اصلی مناسب مس باشند.

۵- تولید انواع میز- صندلی- و دکوراسیون داخلی :

امروزه حجم بسیار زیادی از چسب های فوق به دلیل شفافیت – قدرت اتصال بالا و سرعت در اجرا تولید انواع میز ها و وسایل دکوری شیشه ای جهت اتصال قسمت های شیشه ای به پایه های فلزی و غیروه استفاده می گردند.مجتمع صنعتی حکیمیان با توجه به توان بالقوه خود در تولید انواع کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی یورتان، رنگهای صنعتی و دکوراتیو ساختمانی، عایق رطوبتی بام (سفید) و عایق رطوبتی استخر (آبی)، محافظ نمای ساختمان و جلا دهنده نما، چسب و گروت، کاهگل مصنوعی (پلیمری)، ورق سنگ انعطاف پذیر و … و از سویی اجرای آنها با قیمت مناسب و کیفیت برتر شروع به فعالیت گسترده در منطقه مرکزی ایران نموده است. شرکت صنعتی حکیمیان که با فلسفه “یک جایگزین واقعی” به صنعت وارد شده است. این شرکت یک دهه سابقه موفق خود را مرهون تجربه و تعهد به ابتکار و کیفیت می‌داند، این عوامل سبب اعتماد مشتری گردیده است. مجتمع صنعتی حکیمیان به صورت مستمر برای تولید محصولات ابتکاری، تکنیکهای مونتاژ، توسعه پلیمرها، محصولات و سیستم های پیوندی تلاش می‌کند تا پاسخگوی تمامی نیازهای متقاضیان خود باشد. هدف کلان این مجموعه تولید محصولات به روز دنیا می‌باشد و در هدف میان مدت خود توسعه و افزایش ظرفیت تولید و افزایش سهم بازار است و هدف نهایی کسب سهم قابل ملاحظه در بازار کشورهای همجوار می‌باشد.