پژوهشگران رازی جدید از رنگ آبی را برملا کردند

  
شاید شما هم چندی پیش با جریان تصویر لباسی که برخی آن را آبی می‌دیدند و برخی سفید یا طلایی، برخورد کردید؛ جریانی که به سرعت در سطح شبکه‌های اجتماعی در سراسر جهان پیچید و بسیاری را به خود مشغول کرد. اما نکات رنگ آبی در همین موضوعات خلاصه نمی‌شود. رنگ آبی به عقیده پژوهشگران، تأثیرات مستقیم بر ‌خلاقیت و کارایی شما دارد پژوهشی جدید نشان داده ‌که ساعت زیستی انسان نه تنها از روشنایی و تاریکی، بلکه از رنگ نور نیز تأثیر می‌پذیرد. نورهای مصنوعی می‌توانند اثرات مختلفی بر ‌انسان داشته باشند. نور فلورسنت می‌تواند باعث شود ‌مدت بیشتری ـ اما نه همیشه بهتر ـ نسبت به حالت عادی کار کنید‌ و نور LED که صفحه نمایش تلفن همراه را روشن می‌کند، چنانچه قبل از خواب زمانی را با آن سپری کنید، می‌تواند باعث اختلال خواب شود.

اکنون پژوهشگران دانشگاه کلمبیا دریافته‌اند، ‌چشم‌های انسان احتمالا به اندازه‌ای که نسبت به روشنایی حساس هستند، به رنگ نور نیز حساس باشند. برای درک این موضوع، این پژوهشگران رفتار موش‌ها را در بازه‌ای ۲۴ ساعته ‌بررسی کرده‌اند. انتخاب موش‌ها به این دلیل است که چشم‌های آن‌ها نیز همچون چشم انسان قابلیت دیدن رنگ‌های آبی و زرد را ـ که هنگام طلوع و غروب نمایان می‌شوند ـ دارند. پژوهشگران سپس بر تأثیر رنگ‌ها بر ناحیه‌ای از مغز ـ که به ‌سوپرا کیاسماتیک نوکلئیس شناخته می‌شود و وظیفه کنترل ریتم شبانه روزی را بر عهده دارد ـ متمرکز شدند.

نمایش درجات متفاوتی از رنگ به موش‌ها پاسخ نورون‌های آن‌ها را به همراه داشت، به ویژه زمانی که رنگ آبی آسمانی را می‌دیدند. از آنجایی که موش‌ها در شب بیشتر فعالیت می‌کنند، پژوهشگران دریافتند زمانی که نظم نمایش نور با استفاده از LED در هم آمیخته شود، پاسخ این حیوانات همانند شرایط طبیعی خواهد بود. تیموتی براون، از اعضای این گروه تحقیقاتی و نورساینتیست دانشگاه منچستر انگلیس‌ می‌گوید، ‌این یافته‌ها می‌توانند امکان کار ‌روی راه حل‌هایی برای کسالت‌های عاطفی فصلی یا اختلال خواب ناشی از تغییر ساعت در پروازهای طولانی را فراهم کنند. در حال حاضر هر دو مورد فوق با استفاده از یک جعبه نور درمان می‌شوند، اما براون می‌گوید افزودن رنگ می‌تواند دستیابی به نتیجه را سریع‌تر کند.

همچنین به نظر می‌رسد، بتوان جنبه دیگری برای افزایش بهره‌وری کاری در طول روز را اضافه کرد. چندین پژوهش ‌نشان داده‌اند که رنگ‌ها می‌توانند به خلاقیت و انگیزش بیشتر کارکنان در محیط‌های با دیوار رنگی کمک کنند؛ برای نمونه، رنگ قرمز برای بهبود کار با جزئیات مناسبت است، سبز برانگیزاننده خلاقیت است‌ و خاکستری باید کمتر مورد استفاده قرار گیرد، زیرا می‌تواند باعث کاهش اعتماد به نفس شود و فضا را افسرده کند. در حالی که بسیاری از مردم رنگ آبی را برای محیط کار ترجیح می‌دهند و آبی به عنوان رنگی برای افزایش آرامش، ارتباطات و اعتماد شناخته شده است، پژوهش اخیر نشان می‌دهد ‌این رنگ باعث تحریک موش‌ها به آغاز فعالیت شبانه، که نشانی از بهره‌وری است، شده است.مجتمع صنعتی حکیمیان با توجه به توان بالقوه خود در تولید انواع کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی یورتان، رنگهای صنعتی و دکوراتیو ساختمانی، عایق رطوبتی بام (سفید) و عایق رطوبتی استخر (آبی)، محافظ نمای ساختمان و جلا دهنده نما، چسب و گروت، کاهگل مصنوعی (پلیمری)، ورق سنگ انعطاف پذیر و … و از سویی اجرای آنها با قیمت مناسب و کیفیت برتر شروع به فعالیت گسترده در منطقه مرکزی ایران نموده است. شرکت صنعتی حکیمیان که با فلسفه “یک جایگزین واقعی” به صنعت وارد شده است. این شرکت یک دهه سابقه موفق خود را مرهون تجربه و تعهد به ابتکار و کیفیت می‌داند، این عوامل سبب اعتماد مشتری گردیده است. مجتمع صنعتی حکیمیان به صورت مستمر برای تولید محصولات ابتکاری، تکنیکهای مونتاژ، توسعه پلیمرها، محصولات و سیستم های پیوندی تلاش می‌کند تا پاسخگوی تمامی نیازهای متقاضیان خود باشد. هدف کلان این مجموعه تولید محصولات به روز دنیا می‌باشد و در هدف میان مدت خود توسعه و افزایش ظرفیت تولید و افزایش سهم بازار است و هدف نهایی کسب سهم قابل ملاحظه در بازار کشورهای همجوار می‌باشد.