عایق کاری صوتی چیست؟

  
به منظور جلوگیری از مزاحمت توسط صداهای ایجاد شده در اتاق های کناری یا فوقانی ، ساختمان ها باید طوری ساخته شوند که از انتقال صدا ممانعت کنند . اینکار لزوماً به معنی استفاده از سقف یا دیوار بتنی با ضخامت زیاد نیست . عایق کاری صوتی به قابلیت کلی یک المان یا سازه ساختمان در کاهش انتقال صدا مربوط می شود

بطور کلی دو نوع عایق کاری برای جلوگیری از انتقال ناخواسته اصوات باید صورت گیرد :

عایق کاری صوت هوایی
عایق کاری صوت ضربه ای
انتقال صدای ایجاد شده در هوا
انتقال صدای ایجاد شده توسط ضربه
راههای مختلف انتقال صدا بین اتاقهای مجاور
عایق کاری صوتی اتاقهای مجاور هم
علاوه بر دیوارها و سقفهای کاذب ، پنجره ها ، رادیاتورها ، کانالها و سوراخهای ایجاد شده جهت نصب لوازم نیز عوامل مناسبی جهت انتقال صوت هستند ، که باید عایق کاری صوتی در مورد آنها صورت گیرد .

اگر پارتیشن ها به سقف اصلی متصل نشوند ، یک مسیر افقی برای انتقال صدا از طریق فضای خالی بالای سقف کاذب ایجاد می گردد .
در بسیاری از ساختمانها از سقف های کاذب ممتد استفاده می شود
این نوع اجرای سقف در مقایسه با مواردی که دیوارهای جداکننده از
سقف کاذب رد شده یا تا زیر سقف اصلی امتداد می یابند ،
صدای بیشتری را به اتاق مجاور انتقال می دهد .

به منظور برقراری سکوت قابل قبول ، ما پیشنهاد می کنیم که در دفاتر کاری عادی ، عایق صوتی بین اتاق های مجاور دارای قدرت کاهش صوت حداقل برابر با ۳۵ دسیبل باشند .

عایق کاری صوتی یک طرفه
تاسیسات بکار رفته بین فضای خالی مابین سقف اصلی و سقف کاذب ، همانند لوله گذاری و داکت بندی ها ، می تواند باعث افزایش سر و صدا شود . در چنین حالاتی ، برای کاهش مزاحمت صوتی در اتاق پایینی ، یک سیستم عایق صوتی سقف کاذب مورد استفاده قرار می گیرد .

عایق کاری عمودی صوت هوایی
عایق کاری صوت هوایی مربوط به صداهای تولید شده در اتاق زیرین یا فوقانی می باشد .
انتقال صدا از یک جهت

عایق کاری صوت هوایی یک فضای پایینی می تواند بوسیله یک سیستم سقف کاذب ، بهبود یابد . این نوع عایق کاری مربوط به صداهای تولید شده از اتاق زیرین و فوقانی می باشد . بهبود حاصله همیشه به نوع خاص ساختار کف مرتبط می باشد .

عایق کاری صوت ضربه ای
بحث عایق کاری صوت ضربه ای مربوط به کاهش صدای قدم زدن افرادی می باشد که روی یک سطح راه می روند . میزان بهبود  توسط عایق کاری با اندازه گیری شدت صوت ضربه ای در اتاق زیرین تعیین می شود . یک سیستم سقف کاذب می تواند برای بهبود عایق کاری صوت ضربه ای استفاده شود تا باعث کاهش میزان صوت ضربه ای شود .مجتمع صنعتی حکیمیان با توجه به توان بالقوه خود در تولید انواع کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی یورتان، رنگهای صنعتی و دکوراتیو ساختمانی، عایق رطوبتی بام (سفید) و عایق رطوبتی استخر (آبی)، محافظ نمای ساختمان و جلا دهنده نما، چسب و گروت، کاهگل مصنوعی (پلیمری)، ورق سنگ انعطاف پذیر و … و از سویی اجرای آنها با قیمت مناسب و کیفیت برتر شروع به فعالیت گسترده در منطقه مرکزی ایران نموده است. شرکت صنعتی حکیمیان که با فلسفه “یک جایگزین واقعی” به صنعت وارد شده است. این شرکت یک دهه سابقه موفق خود را مرهون تجربه و تعهد به ابتکار و کیفیت می‌داند، این عوامل سبب اعتماد مشتری گردیده است. مجتمع صنعتی حکیمیان به صورت مستمر برای تولید محصولات ابتکاری، تکنیکهای مونتاژ، توسعه پلیمرها، محصولات و سیستم های پیوندی تلاش می‌کند تا پاسخگوی تمامی نیازهای متقاضیان خود باشد. هدف کلان این مجموعه تولید محصولات به روز دنیا می‌باشد و در هدف میان مدت خود توسعه و افزایش ظرفیت تولید و افزایش سهم بازار است و هدف نهایی کسب سهم قابل ملاحظه در بازار کشورهای همجوار می‌باشد.