عایق کاری حرارتی و لزوم اجرای آن

  
عایقکاری نقش بسیار مهمی در جلوگیری از اتلاف گرما در فصل زمستان و خنک نگه داشتن فضای داخلی در فصل تابستان دارد . به این ترتیب علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی و حفظ منابع انرژی برای استفاده آیندگان به پاکی محیط زیست نیز کمک می شود.

عامل مهم در انتخاب عایق ، میزان مقاومت حرارتی آن است . هر قدر مقاومت حرارتی بالاتر باشد ، عایق گرمای کمتری را از خود عبور می دهد و صرفه جویی بیشتری را به همراه دارد . پس به جای مقایسه ضخامت عایق ها، بهتر است مقاومت حرارتی آنها با هم مقایسه شود .  برای مشاهده شرکت معتبر عایق رطوبتی اینجا کلیک کنید.عایق های مختلف با مقاومتهای حرارتی برابر ، از نظر صرفه جویی در میزان انرژی یکسان هستند و تنها اختلاف آنها در قیمت و محل استفاده است.

کف و سقف ساختمانهای موجود را می توان به راحتی و با استفاده از فناوری های جدید عایقکاری کرد . در صورت وجود فضا ، دیوارهای خارجی را نیز می توان عایق نمود . بر اساس مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان ، کلیه ساختمانهایی که ساخته می شوند باید به مقدار کافی عایقکاری شوند .

مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان
بر اساس ماده ۳۳ قانون نظام مهندسی کشور ، مسئولیت نظارت عالیه بر اجرای ضوابط و مقررات ملی ساختمان در طراحی و اجرای تمامی ساختمان‌ها بر عهده وزارت مسکن و شهرسازی است . وزارت مسکن بر مبنای این ماده اقدام به انتشار مقررات ملی در بیست مبحث نموده است که مبحث ۱۹ آن مربوط به صرفه‌جویی در مصرف انرژی در ساختمان می‌باشد .

در حال حاضر اجرای مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان برای تمامی ساختمان‌های دولتی اجباری است و اجرای آن برای تمامی ساختمان‌های بخش خصوصی واقع در تهران و شهرهای تابعه از سال ۱۳۸۴ اجباری گردیده است . اجرای این قانون برای ساختمانهای واقع در سایر شهرها و استانها مطابق برنامه زمانبندی اعلام شده الزامی می‌باشد .
بر اساس مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان رعایت نکات زیر در ساختمان اجباری است .

عایق‌کاری دیوارهای پیرامونی ساختمان

نصب پنجره‌های دوجداره با قاب‌های فلزی ترمال‌بریک، چوبی و یا PVC استاندارد

عایق‌کاری لوله‌های تاسیسات ، کانال‌های انتقال هوا و سیستم تولید آب ‌گرم

نصب سیستم‌های کنترل کننده موضعی نظیر شیرهای اتوماتیک بر روی رادیاتورها

نصب سیستم‌های کنترل مرکزی هوشمند و مجهز به حسگرهای اندازه‌گیری دمای هوای محیطمجتمع صنعتی حکیمیان با توجه به توان بالقوه خود در تولید انواع کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی یورتان، رنگهای صنعتی و دکوراتیو ساختمانی، عایق رطوبتی بام (سفید) و عایق رطوبتی استخر (آبی)، محافظ نمای ساختمان و جلا دهنده نما، چسب و گروت، کاهگل مصنوعی (پلیمری)، ورق سنگ انعطاف پذیر و … و از سویی اجرای آنها با قیمت مناسب و کیفیت برتر شروع به فعالیت گسترده در منطقه مرکزی ایران نموده است. شرکت صنعتی حکیمیان که با فلسفه “یک جایگزین واقعی” به صنعت وارد شده است. این شرکت یک دهه سابقه موفق خود را مرهون تجربه و تعهد به ابتکار و کیفیت می‌داند، این عوامل سبب اعتماد مشتری گردیده است. مجتمع صنعتی حکیمیان به صورت مستمر برای تولید محصولات ابتکاری، تکنیکهای مونتاژ، توسعه پلیمرها، محصولات و سیستم های پیوندی تلاش می‌کند تا پاسخگوی تمامی نیازهای متقاضیان خود باشد. هدف کلان این مجموعه تولید محصولات به روز دنیا می‌باشد و در هدف میان مدت خود توسعه و افزایش ظرفیت تولید و افزایش سهم بازار است و هدف نهایی کسب سهم قابل ملاحظه در بازار کشورهای همجوار می‌باشد.