عایق سفید و سرد بام

  

مقاله ای در بحث عایق های رطوبتی مایع (( عایق سفید )) رنگهای صنعتی حکیمیان تحولی نو در سیستم عایق های رطوبتی

یکی از دستاوردهای نوین صنایع شیمیایی ساختمانی ایزولاسیون بام  بوسیله عایق سفید و سرد بام است که با ویژگی های برتر نسبت به سایر محصولات ایزولاسیون، تولید می شود . عایق رطوبتی سفید بام ، از خواص انعطاف پذیری بالا – مقاومت عالی در مقابل گرما و سرما و پایداری در برابر عوامل جوی و اشعه خورشید برخوردار است و با استفاده از روش‌های آسان و سریع قابل اجرا بوده و به صورت تک جزئی مصرف می شود .

عایق سفید تولیدی این مجموعه دارای مزیت های برجسته ای نسبت به سایر محصولات مشابه و ایزولاسیون پایه قیری است :

مزایای عایق رطوبتی سفید بام :

۱- عایق های نفتی ، سیستم یک پارچه ایجاد نمی کند واغلب در محل درزها چسبندگی خوبی نداشته که همین امر باعث نفوذ رطوبت به سطوح زیرین بنا می شود . در حالی که عایق سفید به صورت رنگ انعطاف پذیری است که یک پارچه و بدون درز اجرا شده و پس از خشک شدن با چسبندگی عالی به انواع سطوح بتونی، سیمانی، فلزی، ایزوگام و آسفالت از نفوذ رطوبت به لایه های زیرین جلوگیری می نماید .

۲- برخلاف عایق های قیری که دارای بو و آلودگی بوده و احتمال آتش گیری در آنها وجود دارد ، عایق سفید بام به دلیل استفاده نکردن از مواد آتش زا وحلال در حین اجرا و تولید غیر قابل اشتعال، کاملاً بهداشتی، بدون بو و بی خطر بوده و بر همین اساس، امکان استفاده از آن در منازل مسکونی، مدارس، هتل، رستوران، ورزشگاه ها، فروشگاه ها، پادگان های نظامی و سایر اماکن عمومی به راحتی وجود دارد .

۳- عایق های قیری تحمل تغییرات شدید دمایی را ندارند  و در گرما نرم و در سرما شکننده می شوند؛ در حالیکه عایق سفید در دماهای بالا و همچنین در دماهای خیلی پایین مقاوم بوده و خواص الاستیزیته آن کاهش نمی یابد در نتیجه ترک نمی خورد و سوراخ یا پاره نمی شود .

۴- عایق سفید در برابر تابش نورخورشید uv از مقاومت بالایی برخوردار است. در صورتی که عایق های قیری این ویژگی را نداشته و توسط اشعه فرابنفش UV تخریب می شوند. به منظور جلوگیری از تخریب عایق های قیری می توان از عایق سفید به عنوان لایه نهایی و محافظتی بر روی آن ها استفاده کرد.

۵- محصول عایق سفید بام وزن کمتری نسبت به سایر محصولات ایزولاسیون دارد و این امر باعث سبک شدن سازه های ساختمانی می شود.

۶- علاوه بر ضعف های اشاره شده در محصولات ایزولاسیون موجود ، ایزولاسیون ها باعث جذب انرژی گرمایی به داخل ساختمان می شوند ، این امر در طبقات فوقانی و مکان هایی با سقف مرتفع ، موجب صرف هزینه انرژی برق و لزوم خرید تجهیزات خنک کننده می شود . در صورتی که با استفاده از عایق سفید ، به دلیل رنگ سفید عایق ، بخش اعظم گرمای ناشی از تابش خورشید بازتاب شده و جذب ساختمان نمی‌شود .

۷- بدین دلیل رنگ سفید عایق سفید و خاصیت بازتاب نور خورشید ( به میزان ۸۰ % ) ، به منظور کاهش جذب گرما به داخل ساختمان ، علاوه بر پوشش سطح بام ، در پوشش دیوارهای عمودی نیز می توان از این محصول استفاده کرد بالاخص اینکه در مناطق مرطوب عایق دیوار یک ضرورت است.

۸- مقدار بالای جذب گرما در عایق های قیری موجب تسریع انجام واکنش های فتوشیمیایی در آن شده و همین امر، علاوه بر تخریب این گونه عایق ها ، آلودگی محیط زیست را به همراه خواهد داشت ، در حالی که در عایق سفید به دلیل انعکاس نور خورشید و افزایش نیافتن قابل ملاحظه دمای بام و نبود واکنش فتوشیمیایی، اثرات منفی فوق دیده نمی شود.

کاربرد های عایق سفید و سرد بام :

۱- از عایق سفید بام می توان جهت عایق کردن سطوح شیب دار ، عمودی و افقی از جنس سیمان – چوب – فلز – ایرانیت – سفال – آردواز و بام هایی که قبلاً به وسیله روکش های دیگر مانند قیرگونی، ایزوگام، آسفالت و … عایق بندی شده اند استفاده نمود .

۲- عایق سفید تولیدی رنگهای صنعتی حکیمیان ضمن چسبندگی عالی و تنوع رنگی که دارد می تواند جهت عایق بندی استخرهای خانگی – سونا – جکوزی – آب نما –  سقف های غیر هندسی – گنبدهای مساجد –  آجر و آجرنماها – پوشش های دکوراتیو – بتن و پی ساختمان ها –  سرویس های بهداشتی – روی موزاییک – آشپزخانه ها ( زیر کاشی ، سرامیک و … ) مورد استفاده قرار گیرد .

۳- از عایق سفید بام می توان جهت عایق نمودن سطوح فلزی – گالوانیزه – مخازن بتنی و فلزی جهت نگهداری آب و … – شیروانی – کولر های آبی بالای پشت بام ( جهت جلوگیری از اتلاف انرژی ) – لوله های انتقال آب – منابع آب و … استفاده نمود .

 روش اجرای عایق سفید بام :

۱- عایق سفید بام “یک جزئی” بوده و بدون نیاز به اختلاط با جزء دیگر آماده مصرف است مگر در مواردی که با پودر ترمیمی مخصوص برای بدست آوردن سطحی مقاومتر مخلوط میشود.

۲- این محصول را می توان توسط قلم مو، غلطک ، تی و ماله ، کاردک و یا در سطوح وسیع تر با اسپری بدون هوا ( Airless ) ، به آسانی در کلیه سطوح عمودی ، افقی و شیب دار اجرا کرد .

۳- با استفاده از عایق سفید علاوه بر اجرای سریع عملیات عایق کاری ، می توان محصول را با ضخامت دلخواه روی سطح اعمال نمود .

۴- سطح مورد نظر برای اجرای کلیه محصولات باید کاملاً تمیز بوده و عاری از هرگونه گرد و خاک باشد . ضمناً سطوح فوق نباید خیس باشد .

ویژگی های عایق سفید بام :

۱- عایق بام برای پوشش نمای جانبی و اصلی کلیه ساختمان ها با طرح های مختلف و در رنگ بندی های متنوع ( آبی، زرد، سبز، قهوه ای، قرمز و … ) قابل عرضه می باشد.( حداقل سقف سفارش)

۲- عایق سفید علاوه بر خاصیت انعطاف پذیری از کشسانی مطلوبی نیز برخوردار است.

۳- عایق های تولیدی دارای خاصیت کشسانی بالایی بوده و در صورت تخریب ، قابل ترمیم می باشند.

۴- در روزهای گرم تابستان دمای سطح بام با رنگ تیره پوشش قیری به حدود ۸۰ درجه سانتی گراد می رسد در حالی که در همین شرایط ، دمای سطح سفید عایق سفید بام حداکثر به ۴۵ درجه سانتی گراد خواهد رسید.

با کاهش ۳۵ درجه دمای بام در فصل تابستان حداقل ۲۰ درصد از اتلاف انرژی کاسته خواهد شد.

۵- جهت جلوگیری از سوراخ شدن و یا تخریب عایق بر روی پشت بام در اثر تردد ، حمل وسایل و یا برف روبی ، استفاده از یک پوشش محافظ همچون رنگ ترافیک یا اپوکسی، سنگفرش، پوشش موزاییکی و مانند آن می تواند موجب افزایش عمر عایق و اطمینان از کارکرد مناسب و مطلوب آن شود.

۶- از کشیده شدن هر جسم نوک تیز، جرقه آتش و جوشکاری، قرار دادن اجسام سنگین با تکیه گاه فلزی بر روی سطح عایق و کلیه مواردی که موجب تخریب لایه عایق می گردند، خودداری شود.

۷- در صورت نیاز به اعمال عایق سفید بر روی سطوح قیر گونی، ایزوگام و … می بایست از کیفیت عدم جاری شدن قیر در دمای بالا مطمئن شده و سپس از عایق سفید بام استفاده نمایید. در غیر اینصورت می بایست قیرهای موجود را تا حد ممکن زدوده و یا با مسلح کردن عایق بام رنگهای صنعتی حکیمیان با استفاده از منسوج نبافته، مانع از تخریب آن شد.

مجتمع صنعتی حکیمیان با توجه به توان بالقوه خود در تولید انواع کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی یورتان، رنگهای صنعتی و دکوراتیو ساختمانی، عایق رطوبتی بام (سفید) و عایق رطوبتی استخر (آبی)، محافظ نمای ساختمان و جلا دهنده نما، چسب و گروت، کاهگل مصنوعی (پلیمری)، ورق سنگ انعطاف پذیر و … و از سویی اجرای آنها با قیمت مناسب و کیفیت برتر شروع به فعالیت گسترده در منطقه مرکزی ایران نموده است. شرکت صنعتی حکیمیان که با فلسفه “یک جایگزین واقعی” به صنعت وارد شده است. این شرکت یک دهه سابقه موفق خود را مرهون تجربه و تعهد به ابتکار و کیفیت می‌داند، این عوامل سبب اعتماد مشتری گردیده است. مجتمع صنعتی حکیمیان به صورت مستمر برای تولید محصولات ابتکاری، تکنیکهای مونتاژ، توسعه پلیمرها، محصولات و سیستم های پیوندی تلاش می‌کند تا پاسخگوی تمامی نیازهای متقاضیان خود باشد. هدف کلان این مجموعه تولید محصولات به روز دنیا می‌باشد و در هدف میان مدت خود توسعه و افزایش ظرفیت تولید و افزایش سهم بازار است و هدف نهایی کسب سهم قابل ملاحظه در بازار کشورهای همجوار می‌باشد.