سرمایش ساختمان بدون مصرف انرژی

  
گرمایش جهانی پدیده‌ای است که منجر به افزایش میانگین دمای سطح زمین و اقیانوس‌ها شده‌است‌. طی ۱۰۰ سال گذشته‌، کره زمین به طور غیرطبیعی حدود ۷۴/۰ درجه سلسیوس گرم‌تر شده که این موضوع فعالان این حوزه را نگران کرده‌است‌. ۱۰ مورد از گرم‌ترین سال‌های جهان تنها از سال۱۹۹۰ تا سال ۲۰۰۷ به ثبت رسیده که این میزان در ۱۵۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده‌است‌. این سیاره در حال گرم شدن برای سرد کردن خود نیاز به فناوری‌هایی دارد که برای تولید سرما انرژی خرج نکند‌.

مهندسان دانشگاه استنفورد آمریکا به همین منظور آیینه‌ای با ویژگی ممانعت از ورود پرتو‌های گرما به داخل ساختمان ابداع کرده‌اند‌.

این آیینه درواقع یک نوع ماده بسیار نازک چندلایه‌است که می‌تواند با تاباندن گرما از ساختمان‌ها به فضا و انعکاس نور خورشید به صورت اشعه مادون قرمز به کاهش گرمای وارد شونده به ساختمان‌ها بینجامد و فضای داخل ساختمان را بدون نیاز به تهویه هوا خنک کند‌.

هسته بسیار نازک و چندلایه این اختراع به هر نوع نوری اعم از محسوس و غیرمحسوس واکنش نشان می‌دهد‌. روشنایی نامریی به شکل اشعه مادون قرمز یکی از انواع نور است که همه اشیا و موجودات زنده از گرمای خود ساطع می‌کنند‌. وقتی ما در مقابل یک مایکروفر دربسته می‌ایستیم و بدون لمس آن گرمایی احساس می‌کنیم‌، این گرما همان پرتو‌های مادون قرمز است‌. این نور نامحسوس حاوی گرما همان چیزی است که اختراع دانشگاه استنفورد از ساختمان‌ها دور می‌کند و به فضا می‌فرستد‌.

این آیینه فوق العاده موثر تقریبا همه نور وارده خورشید را که با آن برخورد می‌کند منعکس می‌نماید و محصول چیزی می‌شود که تیم دانشگاه استنفورد آن را «خنک‌کننده تابشی فتونیک» می‌نامد‌.

مخترعان این خنک‌کننده می‌گویند‌: این ماده ساختمانی را طوری طراحی کرده‌اند تا از لحاظ اقتصادی برای بام ساختمان‌های با مقیاس بالا نیز مقرون به صرفه باشد‌. این تکنولوژی البته هنوز نوپاست‌، اما با توجه به اینکه ۱۵ درصد از کل انرژی مصرفی در ایالات متحده آمریکا صرف سیستم‌های تولید انرژی برای تهویه هوا می‌شود‌، توسعه و به کارگیری آن به کاهش مصرف برق می‌انجامد‌.

گرما از سه راه منتقل می‌شود‌: رسانایی‌، همرفت و تشعشع‌. در حالت رسانایی گرما با تماس منتقل می‌شود‌، به همین دلیل است که شما نمی‌توانید درِ فر خوراک پزی را بدون داشتن یک دستکش باز کنید‌. در حالت همرفت‌، گرما از طریق حرکت سیالات یا هوا منتقل می‌شود‌. این همان موج هوای گرم پس از باز کردن درِ فر خوراک پزی است‌. تشعشع‌، گرما را به شکل اشعه مادون قرمز منتقل می‌کند که از اشیا به بیرون جاری می‌شود و نامریی است‌. این عایق بسیار نازک برای دور کردن همین اشعه مادون قرمز از ساختمان‌ها در فرکانس دقیق ساخته شده و این امکان را فراهم می‌آورد که پرتو‌ها بدون گرم کردن هوا به داخل جو رسوخ کنند‌. این ویژگی کلیدی این اختراع است که ضریب خطر گرمایش جهانی را کاهش می‌دهد‌.

این پوشش چندلایه مانند آیینه‌ای عمل می‌کند که مانع از برخورد ۹۷ درصد از نور خورشیدی می‌شود که با ساختمان‌ها تماس داشته وحرارت آن را بالا می‌برد‌.

این عایق چندلایه فقط ۸/۱ میکرون ضخامت دارد و از نازک‌ترین فویل‌های آلومینیومی هم نازک‌تر است‌. به علاوه از هفت لایه سیلیکون دی اکسید و هافنیوم اکسید تشکیل شده که بر روی یک لایه نازک نقره قرار گرفته‌است‌. ضخامت این لایه‌ها یکسان نیست‌. ساختار داخلی آن هم به شکلی تنظیم شده تا پرتو‌های مادون قرمز را در فرکانسی بتاباند که به آنها اجازه دهد بدون گرم کردن هوای اطراف ساختمان وارد جو شوند‌.

علاوه بر همه اینها این اختراع دستاورد ارزنده‌ای برای علم نانوفتونیک محسوب می‌شود‌.
لینساو ژو‌، نامزد دکترای فیزیک کاربردی درباره این محصول دانشگاه استنفورد می‌گوید‌: «این رویکرد فتونیک این توانمندی را به ما می‌دهد که انعکاس‌های خورشیدی را با پرتو‌های حرارتی مادون قرمز به خوبی هماهنگ و سازگار کنیم .»

از نمونه اولیه تا پنل ساختمانی

با همه این امتیازات‌، اما تولید این آیینه خنک‌کننده تابشی و فوتونیک نیاز به حل دو مسئله تکنیکی دارد‌.

اولین مسئله مربوط به چگونگی هدایت حرارت ساختمان به این عایق خارجی است‌. درست است که وقتی حرارت به ساختمان وارد می‌آید‌، عایق‌، آن حرارت را به فضا برمی گرداند‌، اما مهندسان باید اول این مسئله را حل کنند که چگونه گرمای وارد بر ساختمان به صورت کارآمد و موثر به عایق منتقل شود‌.

دومین مسئله مربوط به تولید انبوه این اختراع می‌شود‌. اکنون مدل اولیه تیم دانشگاه استنفورد به اندازه یک پیتزای یک نفره‌است‌، اما به کارگیری آن در ساختمان‌ها نیاز به ساخت پنل عظیمی دارد که امکانات خاص خود را می‌طلبد‌.مجتمع صنعتی حکیمیان با توجه به توان بالقوه خود در تولید انواع کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی یورتان، رنگهای صنعتی و دکوراتیو ساختمانی، عایق رطوبتی بام (سفید) و عایق رطوبتی استخر (آبی)، محافظ نمای ساختمان و جلا دهنده نما، چسب و گروت، کاهگل مصنوعی (پلیمری)، ورق سنگ انعطاف پذیر و … و از سویی اجرای آنها با قیمت مناسب و کیفیت برتر شروع به فعالیت گسترده در منطقه مرکزی ایران نموده است. شرکت صنعتی حکیمیان که با فلسفه “یک جایگزین واقعی” به صنعت وارد شده است. این شرکت یک دهه سابقه موفق خود را مرهون تجربه و تعهد به ابتکار و کیفیت می‌داند، این عوامل سبب اعتماد مشتری گردیده است. مجتمع صنعتی حکیمیان به صورت مستمر برای تولید محصولات ابتکاری، تکنیکهای مونتاژ، توسعه پلیمرها، محصولات و سیستم های پیوندی تلاش می‌کند تا پاسخگوی تمامی نیازهای متقاضیان خود باشد. هدف کلان این مجموعه تولید محصولات به روز دنیا می‌باشد و در هدف میان مدت خود توسعه و افزایش ظرفیت تولید و افزایش سهم بازار است و هدف نهایی کسب سهم قابل ملاحظه در بازار کشورهای همجوار می‌باشد.