سازمان ملی استاندارد ایران برچسب انرژی ساختمان را ابلاغ کرد

  
معاون آموزش و بهینه ‌سازی مصرف انرژی سابا از ابلاغ برچسب انرژی ساختمان ازجانب سازمان ملی استاندارد ایران خبر داد.
امیر دودابی نژاد در گفت وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون) گفت: ما باید رویه خود را از حساس‌سازی صرف در بهینه‌سازی مصرف انرژی به سمت آموزش عمومی ببریم و باید راهکارهای عملی که منجر به صرفه‌جویی مصرف انرژی می‌شود به مردم آموزش دهیم.
وی از برنامه‌ریزی برای اجرای طرح آموزش مجازی برای بهینه‌سازی مصرف انرژی در کشور خبر داد و گفت: مجموعه‌ای از آموزش‌های عمومی ازطریق اینترنت به مردم ارائه داده می‌شود که براساس آن هر مشترکی که مصرف برق خود را در مقایسه با سال گذشته آن کاهش دهد، مورد تشویق قرار گیرد.
معاون آموزش و بهینه‌سازی مصرف انرژی سابا یادآور شد: باتوجه به امکانات در نظر گرفته شده، این طرح در سال ۹۴ در یک مقیاس کوچک و آزمایشی انجام می‌شود.
وی با تاکید بر لزوم توسعه فناوری لوازم برقی گفت: برخی لامپ‌ها و لوازم برقی که از نظر مصرف انرژی در حد استاندارد نیستند، طبق مقررات کشور نباید تولید و توزیع شوند که نمونه بارز آن لامپ رشته‌ای است.
وی با بیان این که هم اکنون سالانه حدود ۶۰ میلیون لامپ رشته‌ای در کشور تولید می‌شود، اظهار داشت: متأسفانه برخی از تولیدکنندگان لامپ رشته‌ای نتوانستند در زمان مقرر شده تغییرات لازم را به‌عمل آورند و تکلیف قانونیشان را انجام دهند؛ لذا با هماهنگی به عمل آمده با وزارت صنعت، معدن و تجارت، برنامه‌ریزی لازم برای مساعدت به این تولیدکنندگان برای توقف تولید لامپ رشته‌ای انجام شده است.
دودابی نژاد با اشاره به این که سابا از احداث خط تولید R600 برای تولید یخچال فریزر حمایت می‌کند، گفت: مصرف انرژی یخچال و فریزری که با فناوری R600 ساخته می‌شود، حداقل دو رتبه بالاتر از فناوری R134 است.
وی با اشاره به این که سالانه یک میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه یخچال و فریزر در کشور تولید می‌شود گفت: در تلاشیم که همه یخچال فریزر ساخت داخل از این فناوری جدید بهره‌مند شوند.
معاون آموزش و بهینه‌سازی مصرف انرژی سازمان بهره‌وری انرژی ایران ، گفت: برچسب انرژی ساختمان فعلاً لازم الاجرا نیست، اما ابزار بسیار خوبی برای تشخیص مصرف انرژی ساختمان هاست.
وی افزود: این موضوع خود عامل تشویقی است تا سازندگان به مباحث بهینه‌سازی مصرف انرژی و مبحث ۱۹ توجه کنند.
دودابی نژاد با بیان اینکه فرآیند برچسب گذاری بر ساختمان ها را در سال ۹۴ آغاز می‌کنیم، گفت: ما قصد داریم که طی سال ۹۴ در چند استان به صورت داوطلبانه این برچسب بر تعدادی از ساختمان‌های اداری نصب شود.
وی تأکید کرد: فرآیند برچسب‌گذاری بر ساختمان‌ها اقدامی کوتاه‌مدت نیست و نیاز به برنامه‌ریزی، بازنگری و هدف‌گذاری مستمر دارد.
دودابی نژاد افزود: براساس محاسبه‌های انجام شده میزان مصرف انرژی ساختمان دارای برچسب انرژی با رتبهA در مقایسه با ساختمان دارای برچسب انرژی با رتبه G تا ۵ برابر تفاوت دارد.
وی با اشاره به اهمیت استقرار سامانه‌های مدیریت انرژی در ساختمان‌های اداری گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته یک پکیج مدیریتی برای مدیریت مصرف انرژی در ساختمان‌های دولتی در حال تدوین است.
وی خاطرنشان کرد: مصرف انرژی ساختمان‌ها ازطریق این پکیج مشخص و با ابزارهای درنظر گرفته شده قابل مدیریت است.مجتمع صنعتی حکیمیان با توجه به توان بالقوه خود در تولید انواع کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی یورتان، رنگهای صنعتی و دکوراتیو ساختمانی، عایق رطوبتی بام (سفید) و عایق رطوبتی استخر (آبی)، محافظ نمای ساختمان و جلا دهنده نما، چسب و گروت، کاهگل مصنوعی (پلیمری)، ورق سنگ انعطاف پذیر و … و از سویی اجرای آنها با قیمت مناسب و کیفیت برتر شروع به فعالیت گسترده در منطقه مرکزی ایران نموده است. شرکت صنعتی حکیمیان که با فلسفه “یک جایگزین واقعی” به صنعت وارد شده است. این شرکت یک دهه سابقه موفق خود را مرهون تجربه و تعهد به ابتکار و کیفیت می‌داند، این عوامل سبب اعتماد مشتری گردیده است. مجتمع صنعتی حکیمیان به صورت مستمر برای تولید محصولات ابتکاری، تکنیکهای مونتاژ، توسعه پلیمرها، محصولات و سیستم های پیوندی تلاش می‌کند تا پاسخگوی تمامی نیازهای متقاضیان خود باشد. هدف کلان این مجموعه تولید محصولات به روز دنیا می‌باشد و در هدف میان مدت خود توسعه و افزایش ظرفیت تولید و افزایش سهم بازار است و هدف نهایی کسب سهم قابل ملاحظه در بازار کشورهای همجوار می‌باشد.