رنگ ضد یخ و رابطه آن با عملکرد آنها

  

رنگ ضد یخ ها

اختصاصی سایت صنعت- اخیرا رنگ بیشتر ضد یخ ها که برای هم موتورها ی سنگین و هم سبک استفاده می شود به رنگ سبز می باشد. تغییر در این رنگ معمولا بعد از دوسال و یا پیمودن ۳۰۰۰۰ مایل (۵۰۰۰۰ کیلومتر) رخ می دهد. در پی استفاده از این مایع مسائلی مانند عمر طولانی LLC / بهبود عمر خنک کننده به منظور تلاش برای کاهش هزینه های نگهداری، خرابی و هزینه های دفع زیست محیطی و مسائل دیگر آن مطرح شدند. همزمان با معرفی این ایده های جدید، شرکت های تولید کننده ی ضد یخ به دنبال ارائه ی محصولاتی متمایز از محصولات موجود بودند. برای به انجام رساندن این ایده ها، آنها رنگ ضد یخ خود را به منظور دست یابی به عمری طولانی تر تغییر دادند و عمر ضد یخ های خود را افزایش دادند. در ابتدا برای ضد یخ ها رنگ های نارنجی و قرمز استفاده می شد ولی در حال حاضر نشان داده شده است که هیچ محدودیتی

در رنگهای متفاوت وجود ندارد. هدف از این مباحث، توجیه رنگهای متفاوتی است که هم اکنون در بازار وجود دارد و تکنیک های شیمیایی که در آنها به کار رفته و مشخص کردن این که کدام تولید کنندگان خودرو از کدام تکنولوژی بر اساس اطلاعات موجود استفاده می کنند. شرکت های عضو FMC مطمئن هستند که این مسئله ثابت نخواهد بود و تکنولوژی های جدید و رنگهای متنوع تری در آینده معرفی خواهند شد. ضد یخ ها در سیستم های خنک کننده برای مواردی مانند کاهش نقطه ی انجماد و افزایش نقطه ی جوش اب استفاده می شود. این ماده همچنین به عنوان یک حامل برای افزودنیهایی مانند سیلیکات سدیم به منظور جلوگیری از خوردگی آلومینیوم، مقابله با عوامل ضد فوم ساز و خوردگی های دیگر استفاده می شود. اگر چه ضد یخ ها سریعتر از آب لوله کشی منجمد شده و یا به نقطه ی جوش می رسند، زمانی که با آب در سیستم های خنک کننده به نسبت درستی مخلوط می شوند توانایی سیستم خنک کننده را برای انجام وظیفه ی اصلی اش برای خنک کردنموتور مرکزی بالا می برد و عمر اجزای مختلف سیستم های خنک کننده را افزایش می دهد.

تکنولوژی اسیدهای معدنی (IAT)  یک ترکیب شیمیایی برای ضداسیدهای سنتی با رنگ سبز می باشد. IAT  می تواند به همراه گلیکول اتیلن (EG) و یا پروپیلن گلیکول (PG) استفاده شود. طول عمر نرمال سرویس دهی IAT سی هزار مایل و تا پنجاه هزار کیلومتر می باشد.

تکنولوژی اسیدهای آلی (OAT) اولین LLC هایی بود که در شمال امریکا در سال ۱۹۹۴ تولید شد. ضد یخ های OAT به طور گسترده ای در اروپا و قبل از امریکای شمالی استفاده می شود. OAT  می تواند هم به عنوان PG و هم به عنوان EG  مصرف شود. اما بیشتر به عنوان EG  کاربرد دارد. اولین رنگ مورد استفاده برای این ماده قرمز و نارنجی بود. این رنگها هنوز در جنرال موتورز و کاترپیلار به کار می روند. سبز، صورتی و آبی به لیست معتبر ضدیخ های OAT در دسترس اضافه شده است و باید خاطر نشان کرد که OAT با هیچ تکنولوژی دیگری ترکیب نشده است. عمر مفید ضد یخ های OAT پنج سال و یا ۱۵۰۰۰۰ مایل (۲۵۰۰۰۰کیلومتر) می باشد

تکنولوژی اسیدهای آلی ترکیبی (HOAT) ترکیبی از IAT و OAT می باشد. بسیاری از تولید کنندگان از HOAT  برای وسیله های خود استفاده می کنند. یکی از ورژنها، نارنجی تغییر یافته است که شامل ۱۰ درصد ضدیخ بازیافت شده می باشد. ورژن دیگر به رنگ زرد می باشد که هیچ ترکیبی از ضدیخ های بازیافتی ندارد. هر دوی این ورژنها از نقش دهنده های GO_5 استفاده می کنند. این دو با یکدیگر سازگار هستند اما استفاده ی هم زمان آنها با IAT و OAT پیشنهاد نمی شود. عمر مفید این ضد یخ ها مانند مورد قبلی می باشد.

تکنولوژی اسیدهای آلی نیترید (NOAT) شامل OAT و نیترید می باشد. این ویژگی باعث می شود NOAT  برای هر دو سیستم سبک و سنگین مناسب باشد NOAT و HOAT هر دو ویژگی های عملکردی یکسانی دارند اما عمرمفید NOAT بسیار متفاوت می باشد. به دلیل این که ضد یخ در زمان تولید رنگ روشنی دارد و آب نیز روشن است رنگها به منظور شناسایی و اهداف بازاریابی به آنها اضافه می شوند. رنگ ضد یخ ها معمولا نمی تواند نشان دهنده ی فرمولاسیون IAT ،  OAT ، HOAT  و NOAT باشد. اگرچه برخی از تولید کنندگان جهانی ضدیخ ها میگویند این ضد یخ ها متناسب با تمام انواع فرمولاسیونها می باشد. ترکیب IAT به سیستم سرمایشی خودرو هیچ آسیبی نمی زند با این وجود ترکیب انها بر روی عمر مفید ضد یخ و دامنه ی تاثیر گذاری آن موثر است.مجتمع صنعتی حکیمیان با توجه به توان بالقوه خود در تولید انواع کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی یورتان، رنگهای صنعتی و دکوراتیو ساختمانی، عایق رطوبتی بام (سفید) و عایق رطوبتی استخر (آبی)، محافظ نمای ساختمان و جلا دهنده نما، چسب و گروت، کاهگل مصنوعی (پلیمری)، ورق سنگ انعطاف پذیر و … و از سویی اجرای آنها با قیمت مناسب و کیفیت برتر شروع به فعالیت گسترده در منطقه مرکزی ایران نموده است. شرکت صنعتی حکیمیان که با فلسفه “یک جایگزین واقعی” به صنعت وارد شده است. این شرکت یک دهه سابقه موفق خود را مرهون تجربه و تعهد به ابتکار و کیفیت می‌داند، این عوامل سبب اعتماد مشتری گردیده است. مجتمع صنعتی حکیمیان به صورت مستمر برای تولید محصولات ابتکاری، تکنیکهای مونتاژ، توسعه پلیمرها، محصولات و سیستم های پیوندی تلاش می‌کند تا پاسخگوی تمامی نیازهای متقاضیان خود باشد. هدف کلان این مجموعه تولید محصولات به روز دنیا می‌باشد و در هدف میان مدت خود توسعه و افزایش ظرفیت تولید و افزایش سهم بازار است و هدف نهایی کسب سهم قابل ملاحظه در بازار کشورهای همجوار می‌باشد.