رزین طبیعی

  
اغلب رزین‌های طبیعی از شیره درختان به دست می‌آیند. این شیره‌ها معمولا هنگام بریدن و قطع نمودن شاخه‌های درختان به منظور محافظت آن ها در مکان های بریده شده ترشح می‌گردد.

رزین‌های طبیعی اغلب دارای وزن مولکولی بالا بوده و در حالت خالص در دمای محیط به صورت جامد می‌باشند. این مواد اغلب به همراه حرارت دادن با مقادیر مختلف روغن‌های گیاهی در ساخت جلاها به کار می روند. رزین‌های طبیعی باعث ایجاد خواص سختی، براقیت، مقاومت در برابر رطوبت و اصلاح زمان خشک شدن می‌شود. مثال‌هایی از رزین‌های طبیعی که از درختان گیاهان و مواد فسیل شده بدست می‌آیند عبارتند از صمغ عربی (Olemi)، رزین سنگواره شده، درختان قاره‌ای (Copal)، صمغ معمولی یا دوزین (Dammar)، صمغ مانیلا (Manilla copar) و شلاک (Shellac).

تعدادی از این رزین‌ها دارای عاملیت کربوکسیل بوده و اسیدی می‌باشد. معمولا اسیدیته یک رزین را به صورت عددی اسیدی بیان می‌کنند و عبارت است از مقدار میلی‌گرم هیدروکسید پتاسیم مورد نیاز برای خنثی نمودن اسید موجود در یک گرم رزین.

روغن‌های گیاهی به مقدار زیادی در دسته رزین‌های طبیعی کاربرد دارند و مدت­ هاست که در تولید پوشش های تزیینی و حفاظتی کاربرد دارند. در قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم، به مقدار زیادی به عنوان رزین رنگ به کار می‌رفتند اگر چه پوشش هایی بر پایه رزین‌های روغنی هنوز وجود دارند. با این حال به صورت اساسی بازار خوبی به عنوان ماده محافظ چوب و فیلم‌های جلادار دارند. امروزه مقادیر زیادی از روغن‌ها در تولید پوشش های بسیار پیشرفته از قبیل الکیدها و استرهای اپوکسی مورد مصرف قرار می‌گیرند. از لحاظ شیمیایی روغن‌های موجود از نظر ماهیت، تری‌گلیسیریدها، تری استرهای گلیسرول و انواع اسیدهای چرب مانند اسید استئاریک ، اسید پالمیتیک، اسید اولئیک و … می‌باشند.

روغن به سه دسته روغن‌های خشک شونده، نیمه خشک شونده و غیر خشک شونده تقسیم بندی می‌شوند.مجتمع صنعتی حکیمیان با توجه به توان بالقوه خود در تولید انواع کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی یورتان، رنگهای صنعتی و دکوراتیو ساختمانی، عایق رطوبتی بام (سفید) و عایق رطوبتی استخر (آبی)، محافظ نمای ساختمان و جلا دهنده نما، چسب و گروت، کاهگل مصنوعی (پلیمری)، ورق سنگ انعطاف پذیر و … و از سویی اجرای آنها با قیمت مناسب و کیفیت برتر شروع به فعالیت گسترده در منطقه مرکزی ایران نموده است. شرکت صنعتی حکیمیان که با فلسفه “یک جایگزین واقعی” به صنعت وارد شده است. این شرکت یک دهه سابقه موفق خود را مرهون تجربه و تعهد به ابتکار و کیفیت می‌داند، این عوامل سبب اعتماد مشتری گردیده است. مجتمع صنعتی حکیمیان به صورت مستمر برای تولید محصولات ابتکاری، تکنیکهای مونتاژ، توسعه پلیمرها، محصولات و سیستم های پیوندی تلاش می‌کند تا پاسخگوی تمامی نیازهای متقاضیان خود باشد. هدف کلان این مجموعه تولید محصولات به روز دنیا می‌باشد و در هدف میان مدت خود توسعه و افزایش ظرفیت تولید و افزایش سهم بازار است و هدف نهایی کسب سهم قابل ملاحظه در بازار کشورهای همجوار می‌باشد.