رزین‌های آمینو

  
به رزینهای اوره و ملامین که بی رنگ و شربتی شکل هستند (ویسکوزیته نسبتا بالایی درصد جامد ۵۰ تا ۶۰ درصد که حلال آنها بوتانل یا مخلوط بوتلنل و زایلن است) و بوی تند و دلپذیری دارندکه حاصل واکنش محلول فرم آلدئید و یک ترکیبی مثل اوره و یا ملامین با گروه میباشند در الکل های سنگین محلول و همچنین در زایلن استرها و ههیدروکربنهای آروماتیکی محلول هستندبا رزینهای آلکیدکوتاه روغن نیتروسلولزو اپوکسی وآکریلیک و اپوکسی استرها قابل امتزاج هستند.

درساخت رنگهای ترموست بعضی از رنگهای هواخشک چسب کاغذ پارچه و قالب های پلاستیکی بکار میروند. و وقتی فقط از رزینهای ملامین و اوره استفاده شود فیلم آن بسیار شکننده و چسبندگی کمی بر روی یک سطح فلزی خواهد داشت با الکید های کوتاه روغن بهتر امتزاج پذیر هستند چون ذرات رزینهای امینو قطبی هستند و شورت اویلها هم قطبی.و مخلوط انها به نسبت مختلف فیلمی با خواص عالی ایجاد خواهد کرد. اوره یک ماده جامد بلوری کریستالی است با   m.p  برابر ۱۳۲ درجه سانتیگراد کاملا درآب محلول در الکل هم محلول در اترها کمی حل میشود و در کلروفرم اصلا حل نمیشود. برای تهیه ملامین ۶ تا مولکول اوره را با هم واکنش میدهن ملامین بدست آمده پودر سفید رنگ و کریستالهای آن شبیه اوره است فقط کمی کوچکتر اما خصوصیات کاملا متفاوتی دارد:

۱- دارای دمای ذوب ۳۵۰ درجه سانتیگراد

۲- به سختی در آب حل میشود.

در اغلب حلالهای الی نامحلول است در اتین گلیکول اتانول امین و تری اتانل امین کم حل میشود که از دوتای اخر بعنوان انتی ژل دررنگهای کوره ای استفاده میشود. راه تشخیص ملامین و اوره از هم از روی سایز ذرات و از راه انحلال دراب که اگر به راحتی دراب حل شد اوره است میباشد. تفاوت بین فیلم های حاصل از ملامین و اوره در زمان پخت و درجه حرارت پخت و همچنین خواص نهایی فیلم حاصله از قبیل مقاومت در برابر حلالها  مواد شیمیای و مواد بازی و غیره میباشد. فرم الدئید معمولا بصورت محلول ۳۷ درصد دراب تحت عنوان فرمالین که در رنگهای پلاستیک بعنوان انتی باکتری است بفروش میرسد.

 اوره :

یک مول اوره با یک یا دو مول فرم آلدئیدوارد واکنش میگردد و نوع تولیدات حاصل تابع محیط واکنش میباشد بطوریکه تولیدت محیط بازی کاملا با هم متفاوت میباشند در محیط اسیدی یک جسم انحلال ناپذیر در اب تولید میشود در محیط بازی یک جسم انحلال پذیر در اب و الکلی به نام دیمتیل اوره تولید میگردد که جهت قابل انحلال ساختن ان در حلالهای الی بایستی از قطبیت ان بکمک حلالهای از قبیل بوتانل کاست. واکنش هایی که موجب ساخت امینو رزینها میشود بطور کلی ۳ مرحله است:

۱- ایجادگروههای Ch2-oh

۲- پلیمریزاسیون یا رزیفیکاسیون یا کندانسیون

۳- آلکیلاسیون

در صنایع رنگسازی نیاز به رزین امینو اوره ای محلول در یک حلال الی بسیار مشکلتر از یک رزین اوره محلول در اب میباشد زیرا اکثر رنگهای کوره ای جز سیستم حلالی میباشند پس جهت انحلال پذیر ساختن از دی متیلول اوره در حلالهای الی بایستی از قطبیت ان کاست که این عمل با اتریفکاسیون دیمتیلولاوره با یکی از الکلها مثل بوتلنل امکان پذیر است. رزینی که برای فینیشیگ پارچه های بشور بپوش مورد استفاده قرار میگیرد دی هیدروکسی اتیلن اوره است در مورد پارچه های نساجی به دلیل خطر اتش سوزی باید حلال اب باشد.

هرچه طول زنجیر مولکولی الکل بزرگتر باشد عمل انحلال پذیری موثرتر خواهد بود بنابر این در عمل جهت ساخت یک رزین اوره مناسب برای رنگهای حلالی ابتدا باید اوره فرمالین و بوتانل را با هن در داخل یک کتل شارژ و در یک محیط بازی همراه با میکس حرارت میدهن تا به اندازه کافی دی متیلول اوره تشکیل گردد و سپس محیط را توسط اسید فسفریک از یک محیط بازی به محیط اسیدی تبدیل مینمایند تا بدین ترتیب عمل اتریفکاسیون با الکل امکان پذیر گردد و از قطبیت کاسته شود بعد نوبت عمل پلیمریزاسیون میباشد که بعد از رسیدن محلول به ویسکوزیته لازم بچ را سرد و خروج فرمالین و اب مازاد و افزودن یک تینر الی انجام می پذیرد. شرایط الکل مورد استفاده برای مرحله الیکاسیونک :

  1. درایب حل شود
  2. اکتیویتی خوبی داشته باشد
  3. سیستم را ژل نکند
  4. با حلالهای موجود در راکتور محلول ازوتروپ تشکیل دهد
  5. از نظر اقتصادی به صرفه باشد مثل نرمال بوتانل یا ایزوپروپانل

مراحل تهیه رزین ملامین هم مشابه مراحلی است که برای اوره گفته شد

روش تشخیص انکه واکنش الکیلاسیون تا چه حد پیشرفت کرده یک حجم از نمونه را برمیداریم و در یه حجم وایت اسپریت یا هپتان میریزیم اگر محلول شفاف شد ماده در حلالهای الی حل میشود اما اگر کدر شد ماده در حلالهای الی هنوز حل نمیشود باید باز هن الکیلاسیون ادامه پیدا کند تا ماده غیرقطبی تر شود. رزین هگزا متوکسی متیل ملامین میباشد.

مقایسه رزین اوره و ملامین:

با توجه به ساختار ملامین ۶تا استخلاف میتواند پیداکند ملامین سختی بیشتری نسبت به اوره دارد چسبندگیش کمتره چون قطبیت ان کمتر است مقاومت حرارتی ملامین از اوره بیشتر است  از نظر فعالیت خیلی نمیتوان قضاوت کرد  چون ملامین ها خود از این نظر سه نوعند:

۱ -کم فعالیت

۲-متوسط

۳- فعالیت بالا

معمولا درجایی که میخواهند چسبندگی بیشتری حاصل شود از اوره و درجایی که سختی بیشتری از ملامین استفاده میشود. رزینهای امینو سخت و شکننده هستند مقاومت سایشی بالایی دارند چسبندگی و مقاومت حرارتی نسبتا خوبی دارند. مقاومت شیمیایی ملامین از اوره بهتر است عمدتا برای رنگ کردن دوچرخه و لوازم خانگی و رنگ پرایمر خودرو استفاده میشود در واقع به این رنگها ا ای ام گویند. ملامین از اوره بهتر برای صنایع او ای ام و بنزوگوانامین از ملامین بهتر است. بنزوگوانامین براقیت عالی و مقاومت صابونی یا بازی بسیار عالی دارد که بهمراه رزینهای الکیدی به نسبت حدود ۷۰ به ۳۰ الکید به گوانامین استفاده میشود. رزین ملامین در مقایسه با اوره حلالیت کمتری در ماینرال اسپریت و سازگاری کمتری با رزینهای اپوکسی دارد. مقاومت بیرونی الکید با ملامین بهتر از الکید اوره است. چسبهایی که بین لایه های نئوپان استفاده میشود چسب رزین اوره است.

حلال‌های مصرفی:

حلال مخصوص رزینهای امینو مخلوطی از نسبتهای بوتانل و زایلن و جهت انحلالپذیری رزینهای الکیدی مصرفی بهمرا ه رزینهای ملامینی از سولوسو هم استفاده میشود.مجتمع صنعتی حکیمیان با توجه به توان بالقوه خود در تولید انواع کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی یورتان، رنگهای صنعتی و دکوراتیو ساختمانی، عایق رطوبتی بام (سفید) و عایق رطوبتی استخر (آبی)، محافظ نمای ساختمان و جلا دهنده نما، چسب و گروت، کاهگل مصنوعی (پلیمری)، ورق سنگ انعطاف پذیر و … و از سویی اجرای آنها با قیمت مناسب و کیفیت برتر شروع به فعالیت گسترده در منطقه مرکزی ایران نموده است. شرکت صنعتی حکیمیان که با فلسفه “یک جایگزین واقعی” به صنعت وارد شده است. این شرکت یک دهه سابقه موفق خود را مرهون تجربه و تعهد به ابتکار و کیفیت می‌داند، این عوامل سبب اعتماد مشتری گردیده است. مجتمع صنعتی حکیمیان به صورت مستمر برای تولید محصولات ابتکاری، تکنیکهای مونتاژ، توسعه پلیمرها، محصولات و سیستم های پیوندی تلاش می‌کند تا پاسخگوی تمامی نیازهای متقاضیان خود باشد. هدف کلان این مجموعه تولید محصولات به روز دنیا می‌باشد و در هدف میان مدت خود توسعه و افزایش ظرفیت تولید و افزایش سهم بازار است و هدف نهایی کسب سهم قابل ملاحظه در بازار کشورهای همجوار می‌باشد.