خطرات رنگ روغنی و نحوه سمباده زنی آن

  

خطرات رنگ سرب و نحوه سمباده زنی:

موادی که دارای سرب هستند از عوامل اصلی ایجاد انواع بیماریهای مغز و اعصاب هستند. بالاتر بودن میزان سرب در هرنوع رنگ مساوی است با عمر طولانی تر رنگ و نتیجتا شانس بیشتر ابتلا به سرطان.

خوب ممکن است بپرسید که راهکار چیست؟ چگونه میتوانیم در خانواده خود را از مضرات سرب دور کنیم؟

مقاله زیر توضیحی هرچند اندک از مضرات و نحوه برخود بت رنگهای حاوی سرب است.

در رنگهای روغنی اکتائات سرب بعنوان تسریع کننده درکنار موادی همچون کبالت، کلسیم و منگنز جهت خشک شدن عمقی رنگ استفاده میگردد.
همچنین بعضی از رنگدانه ها نیز از مشتقات اکسید سرب هستند که مضرات استفاده از رنگهای روغنی را افزایش میدهند.

سازمان جهانی بهداشت (WHO) در بیانیه جدیدی هشدار داد که رنگ‌های تزئینی و نقاشی حاوی سرب از عوامل مهم مسمومیت سربی در کودکان هستند و بنابراین کودکان باید از استفاده از این قبیل رنگ‌های نقاشی منع شوند. مجخصوصا اینکه این نوع سرب بکار رفته در رنگ روغنی شیرین می باشد و بنوعی کودکان را ترغیب به جویدن اسباب بازیها، مداد و هرچیزی که با رنگ روغنی رنگ آمیزی شده است میکند.

بررسی‌های این سازمان حاکی از آن است که تماس کودکان با سرب هر سال به ۶۰۰ هزار مورد جدید ابتلای آنها به مشکلات و ناتوانی‌های ذهنی و هوشی را منجر می‌شود.

«ماریا نیرا» مدیر سلامت عمومی و محیط زیست سازمان جهانی بهداشت، همچنین اظهار داشت: می‌توان از طریق اقداماتی برای محدود ساختن تولید و استفاده از رنگ‌های حاوی سرب، موارد مسمومیت ناشی از سرب را به میزان گسترده ای کاهش داد.

سازمان بهداشت جهانی با اتحاد کشورهای جهان برای از بین بردن رنگ های سرب دار در نظر دارد که منع استفاده از رنگ های سرب دار را تا سال ۲۰۱۵ به ۷۰ کشور جهان گسترش دهد. لازم بذکر است که سالیان سال است که در تمامی کشورهای غربی که مخترع رنگ روغن بوده اند استفاده از رنگ روغنی برای مصارف خانگی و کارگاهی کاملا ممنوع میباشد بطور مثال این ممنوعیت از سال ۱۹۶۰ در انگلستان اعمال شده است.
اندازه ‏گیری میزان سرب خون کودکان نشان می ‏دهد هنگام تجدید رنگ ‏آمیزی منازل، میزان سرب خون کودکان افزایش می ‏یابد.

‏ذرات رنگ ‏های قدیمی و پایه سرب که هنگام سمباده‏ کاری در هوای منزل پراکنده می ‏شود، عامل جذب سرب در بدن کودکان و افزایش سرب خون آن ها است و این یعنی ما با دستان خودمان درحال آلوده کردن نسل آینده هستیم.

سرب در نسوج بدن، جذب پروتئین ‏ها می‏ شود و بیشترین اثر سمی‏ خود را بر مغز و اعصاب وارد می ‏کند.

‏استنشاق غبار سرب هنگام سمباده زدن رنگ دیوار، به دهان بردن دست‏ها یا سایر اشیایی که به غبار سرب آغشته شده ‏اند و بلعیدن خرده‏ های رنگ، راه‏ های ورود سرب به بدن است.

عبداللهی رییس انجمن سم شناسی و مسمومیت های ایران، با بیان این که به مسمومیت ناشی از سرب، «بیماری آرام» می گویند، اظهار کرد: عوارض ناشی از بیماری آرام، کاملا غیراختصاصی است و با بسیاری از بیماری های دیگر اشتباه گرفته می شود.

وی همچنین گفت: لازم است سیستم های تصمیم گیرنده در کشور درباره رعایت  استانداردها در خصوص سمیت سرب حساس باشند. در این صورت می توان از بروز بسیاری از بیماری های مزمن جلوگیری کرد.

رییس انجمن سم شناسی و مسمومیت های ایران با بیان اینکه کم خونی، پوکی استخوان و کاهش رشد جسمی و ذهنی در کودکان از جمله همین بیماریهای مزمن هستند که به دنبال مسمومیت با سرب بروز می یابند، گفت: سرب باعث ایجاد سرطان نمی شود.
لازم به ذکر است که اداره استاندارد و سازمان غذا و دارو مهمترین نهادهای تصمیم گیری در این زمینه هستند و تابحال بسیار اندک در این زمینه کوشیده اند.

– هنگام انتخاب و خرید رنگ، بهتر است رنگ‌هایی را که در آب حل می‌شوند، انتخاب کنید. رنگ‏هایی که در آب حل می‌شوند برای پاک کردن به حلال‌های شیمیایی که به پوست و سیستم تنفسی آسیب می‌رسانند، نیاز ندارند. هنگام خرید رنگ با پرسش از فروشنده و مطالعه اطلاعات روی برچسب محصول، رنگ سالم‌تری را انتخاب کنید. برخی رنگ‌ها حاوی فلزات سنگین و مواد شیمیایی خطرناک هستند.
– نگهداری از باقی‌مانده رنگ کار آسانی نیست. از همان ابتدا به اندازه‌ای که می‌خواهید، خرید کنید و در صورت لزوم قوطی‌های کوچک رنگ را انتخاب کنید.
– از اسپری کردن رنگ پرهیز کنید.
– هنگام اسپری کردن رنگ، ذرات رنگ به اطراف پخش می‌شود.
– در و پنجره‌ها را باز بگذارید و از تهویه مناسب استفاده کنید.
– سیستم‌های خنک‌کننده برای این کار کافی نیستند و هوای آلوده داخل خانه را خارج نمی‌کنند.
– همیشه هنگام رنگ و نقاشی تهویه مناسب داشته باشید. اگر نمی‌توانید تهویه مناسب ایجاد کنید از ماسک استفاده کنید.
– درصورت استفاده از رنگهای روغنی حتما دو تا سه روز پس از تمام شدن رنگ خانه، در و پنجره‌ها را باز بگذارید و تهویه مناسب داشته باشید تا رنگ زودتر خشک شود.
– بهتر است پنج تا شش روز پس از اعمال رنگ روغنی هم خانه را خالی بگذارید. حلال‌ها و ذرات رنگ و مواد سمی ‌و محرک تا چند روز در فضا باقی می‌ماند و استنشاق این مواد سبب سردرد و حالت تهوع می‌شود. قابل ذکر است که این زمان در هوای سرد  دو برابر است.

حذف رنگ حاوی سرب

بهترین راهکار تخلیه کامل محل و استخدام یک نقاش ماهر با وسایل ایمنی همچون ماسک مخصوص است. بوسیله سمباده رنگ قبلی پاک شود و پس از تمیزکردن کامل سطوح و مطمین شدن از پاکی محیط نسبت به اعمال دوباره رنگ پایه آب آکریلیک اقدام گردد تا در آینده نگرانی زیست محیطی نداشته باشیم.

راهنمایی و مشاوره نقاشی
هیچ چیز بجز یک رنگ جدید نمای خانه یا محل کار شما را سریع و کم هزینه تغییر نمی دهد. بسیاری از افراد به همین دلیل و با توجه به رکود جهانی برای تغییر در دکوراسیون خانه خود هست. تعدادی از هموطنان هرازچندگاهی نسبت به نقاشی ساختمان خود اقدام مینمایند.
اما نکاتی برای این امر مهم است که یکی از آنها انتخاب یک محصول که باعث شادابی ماگردد نه اینکه باعث ایجاد کسالت در ما و فرزندانمان گردد.
همچنین رنگ باید طول عمر و قابلیتهای خوبی داشته باشد ضمن اینکه بتواند با رنگهای شاداب و سرزنده آرامش را به خانه های ما ارمغان آورد. رنگی که ضمن همخوانی با نوع دکوراسیون منزل و محیط کار یا هرجای دیگر باندازه کافی نور محیط را تامین کند و تحمل بیشتر را القا کند.
رنگی که حتی درهمان هنگام که ما درمکانی درحال کار و یا زندگی هستیم بدون آزار رساندن به ما اجرا شود و با بوی بد ومضرات تنفسی همراه نباشد و زود هم خشک شود.

پیشنهاد ما به شما یک رنگ اکریلیک با کیفیت و مقاوم از محصولات شرکت رنگهای صنعتی حکیمیان میباشد.

مجتمع صنعتی حکیمیان با توجه به توان بالقوه خود در تولید انواع کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی یورتان، رنگهای صنعتی و دکوراتیو ساختمانی، عایق رطوبتی بام (سفید) و عایق رطوبتی استخر (آبی)، محافظ نمای ساختمان و جلا دهنده نما، چسب و گروت، کاهگل مصنوعی (پلیمری)، ورق سنگ انعطاف پذیر و … و از سویی اجرای آنها با قیمت مناسب و کیفیت برتر شروع به فعالیت گسترده در منطقه مرکزی ایران نموده است. شرکت صنعتی حکیمیان که با فلسفه “یک جایگزین واقعی” به صنعت وارد شده است. این شرکت یک دهه سابقه موفق خود را مرهون تجربه و تعهد به ابتکار و کیفیت می‌داند، این عوامل سبب اعتماد مشتری گردیده است. مجتمع صنعتی حکیمیان به صورت مستمر برای تولید محصولات ابتکاری، تکنیکهای مونتاژ، توسعه پلیمرها، محصولات و سیستم های پیوندی تلاش می‌کند تا پاسخگوی تمامی نیازهای متقاضیان خود باشد. هدف کلان این مجموعه تولید محصولات به روز دنیا می‌باشد و در هدف میان مدت خود توسعه و افزایش ظرفیت تولید و افزایش سهم بازار است و هدف نهایی کسب سهم قابل ملاحظه در بازار کشورهای همجوار می‌باشد.