تکامل تکنولو‍‍‍‍‍‍ژی رنگ اتومبیل و حفاظت از آن

  
از زمانی که اولین اتومبیل ها در دهه ی ۱۸۰۰ ساخته شد، به منظور حفاظت و زیبایی آنها تغییرات بسیاری در تکنولوژی رنگ، از محصولات طبیعی گرفته تا پلیمرهای با تکنولوژی بالا، ایجاد شده است.

 تاریخچه پوشش های های اتومبیل

از زمانی که اولین اتومبیل ها در دهه ی ۱۸۰۰ ساخته شد، به منظور حفاظت و زیبایی آنها تغییرات بسیاری در تکنولوژی رنگ، از محصولات طبیعی گرفته تا پلیمرهای با تکنولوژی بالا، ایجاد شده است. در نیمه اول قرن بیستم تکنولوژی رنگ اتومبیل براساس همان سیستم لاک هوا- خشک که برای اثاثیه چوبی و کالسکه های قدیمی استفاده می شد قرار داشت و مشکل عمده آن این بود که تنها رنگ پیشنهادی مشکی بود. بعلاوه این امر نیاز به برس زنی خسته کننده ی پوشش های چند گانه داشت و خشک شدن آن چند روز طول می کشید و اشکالاتی را در تولید ایجاد می کرد.

در سال ۱۹۲۳، E.I. DuPont De Nemours سیستم لاک نیتروسلولزی را ایجاد کرد که با استفاده از اسپری تفنگی کاربرد رنگ را آسان تر می نمود و حق انتخاب رنگ بیشتری را فراهم می کرد. سیستم لاک برای رسیدن به ویژگی مطلوب نیاز به کاربرد ۳-۴ لایه پوشش رنگ را داشت. بعلاوه لاک ها به دلیل ماهیتی که دارند، مقاومتشان نسبت به حلال های شیمیایی خاص کم است و چنانچه مرتبا در معرض بنزین قرار گیرند، لک شده و پوشش نهایی آسیب می بیند. به همین دلیل در دهه ی ۱۹۶۰ به منظور جلوگیری از پاشیده شدن بنزین بر روی رنگ لاک، باک بنزین بعضی اتومبیل ها را در زیر پلاک ماشین تعبیه می کردند. لاک های نیتروسلولزی بر روی ماشین های سواری تا حدود سال ۱۹۵۷، زمانی که محلول لاک اکریلیک به بازار معرفی شد، استفاده می شد. اکریلیک ها مقاومت بیشتری داشته و رنگ های روشن تر و خوش رنگ تری – به خصوص متالیک ها- را ارایه می دادند.

دیگر پیشرفت عمده در تکنولوژی رنگ با ورود رنگ لعاب دار آلکید بود که در اوایل دهه ۳۰ بر روی برخی مدل های اتومبیل و کامیون اعمال شد. این پوشش ها بعد از اینکه بر روی وسایل نقلیه پاشیده شده و در کوره پخت می شدند، از طریق واکنش شیمیایی، فیلم بسیار مقاومی را تشکیل می دادند. این پوشش پخت شده حدود ۲ mils (۱ mil= 0.001’’) ضخامت داشته و نسبت به مواد شیمیایی و حلال ها بسیار مقاوم بود. همچنین اعمال آن نیاز به زمان کمتری داشت. عموما آنها را در ۲-۳ مرحله به کار می بردند در صورتی که لاک ها در ۳-۴ مرحله اعمال می شدند. ظهور رنگ دانه های آلی تنوع رنگ بیشتری را به مشتری ارایه می داد. هرچند رنگ آلکید در برابر نور آفتاب سریعا اکسید شده و در عرض چند هفته به تدریج کم رنگ تر و کدرتر می شود. در اوایل دهه ۶۰ با معرفی لعاب های اکریلیک، مقاومت رنگ های لعابی به میزان قابل توجهی بهبود یافت.

به منظور بهبود ظاهر و دوام، یک نوع پوشش جدید به نام بیس کوت/کلیر کوت در اواخر دهه ۷۰ معرفی گردید. سیستم رنگ نهایی بر روی بیس کوت لعابی حاوی رنگدانه پاشیده می شد و بر روی آن یک پوشش لعابی کلیر دیگر به کار می رفت. مزیت این تکنولوژی ایجاد ماده کلیر کوت با مقاومت بالا در همه نوع شرایط آب و هوایی بود. در آغاز هزینه سیستم رنگ کلیر کوت/ بیس کوت به حدی سنگین بود که تنها برای اتومبیل های گران قیمت استفادده می شد. البته اصلاح فرآیند و تکنولوژی این ماده باعث کاهش قیمت آن شده و تا اواخر دهه ۸۰ این سیستم رنگ گسترش یافت به طوری که امروزه تنها درصد ناچیزی از اتومبیل ها از این سیستم رنگ بیس کوت/ کلیر کوت بی بهره اند.

این سیستم دو لایه مزایای بسیاری داشت و باعث افزایش چشمگیر براقیت رنگ می شد که نسبت به سایر سیستم های رنگ قابلیت بی نظیری بود و تا کنون در دیگر انواع رنگ مشاهده نشده بود و به فرمول نویس های رنگ اجازه می داد تا جاذب های UV را به منظور حفظ کلیر کوت و رنگدانه های موجود در بیس کوت در برابر اکسیداسیون به ترکیب خود بیفزایند؛ بنابراین سال ها طول می کشید تا هر گونه اثر مات شدن در رنگ ظاهر گردد.

در برخی موارد کلیر کوت از دو جزء تشکیل شده است که این دو جزء با هم واکنش داده و یک شبکه پلیمری سخت را تشکیل می دهند. این دو جزء را می توان از قبل یا درست قبل از اسپری کردن روی سطح، بسته به تکنولوژی پلیمر مورد استفاده، با هم مخلوط نمود.

سیستم بیس کوت/ کلیرکوت علاوه بر مزایای فراوان در مقایسه با رنگ های لعابی تک پوششی معایب اندکی نیز دارد. زمانی که کلیر کوت در معرض سایش با یک جسم خارجی قرار می گیرد نقایص پوشش را بیشتر نشان می دهد. در واقع پارچه حوله ای، لکه و رگه های قابل رؤیتی را از خود به جا می گذارد. بعلاوه، بازتاب زیاد کلیر کوت باعث می شود هرگونه عیبی کاملا به چشم آمده و در نتیجه خطوط حاصل از سنباده زنی مشخص شود. در نهایت، برداشتن کلیر کوت به وسیله پولیش، محافظ های UV را هم از بین برده و می تواند منجر به کاهش براقیت، وضوح و نهایتا باعث آسیب رنگ گردد.

تاریخچه محافظ های رنگ

تاریخچه محافظ های رنگ نیز به عصر استفاده از درشکه برمی گردد؛ زمانی که پوشش عمدتا به وسیله ی چربی های حیوانی محافظت می شد. بعدها واکس ها و روغن ها مورد استفاده قرار گرفتند. چربی و روغن کاملا پوشش را در مقابل رطوبت حفظ می کرد و از خشک شدن چوب جلوگیری می نمود، همچنین باعث افزایش براقیت و زیبایی نهایی پوشش می شد. هرچند برای حفظ خواص حفاظتی آن باید مکررا این عمل تکرار می شد. این روش حفاظتی و زیبا سازی پرداخت نهایی برای اتومبیل هایی که بعدها جایگزین درشکه شدند هم استفاد می شد. اتومبیل های اولیه همچنین فرمی چوبی با پوشش های مشابه داشتند. روغن و واکس های طبیعی اغلب برای حفاظت پوشش لاک اصلی استفاده می شد. از آنجایی که حلال های شیمیایی باعث حل شدن رنگ می شوند، در این واکس ها از حلال استفاده نمی شد. برتری استفاده از روغن نسبت به واکس ها کاربرد راحت تر آن بود. در میان واکس های طبیعی کارنوبای برزیلی (که از درخت Copernica Cerifera به دست می آید) یکی از سخت ترین و مقاوم ترین آنها بود و براقیت فوق العاده ای داشت. زمانی که صنعت اتومبیل به سمت تکنولوژی رنگ های لعابی و لاکی رفت، تکنولوژی حفاظتی بهبود چشمگیری یافت. محصولات حاصل از تقطیر نفت سهم زیادی از مواد حفاظتی جدید را تشکیل می داد. در برخی موارد برای از بین بردن رنگ دانه ها و رنگ افزاهای اکسید شده بر روی سطح رنگ از ساینده ها استفاده می شد. به دلیل این که پارچه حوله ای، رنگ اتومبیل را به خود می گرفت این امر کاملا قابل رؤیت بود. همزمان با تبخیر حلال ها، ساینده ها خشک می شد و به صورت پودری باقی می ماند که می شد آن را از روی اتومبیل پاک کرد در حالی که مقداری از واکس و روغن برای حفاظت رنگ نهایی همچنان باقی می ماند. رنگ اتومبیل به رنگ و براقیت دلخواه برای ارائه در نمایشگاه در می آمد و واکس و روغن درخشندگی بیشتری به آن می داد.

گرچه پس از چند هفته قرار گرفتن در شرایط آب و هوایی نامناسب، رنگ مجددا کدر شده و نیازمند تکرار فرآیند واکس زنی/پرداخت بود. سیسنم رنگ آلریلیک بهتر بود و به فرآیند پرداخت رنگ نهایی آسیب جدی نمی زد. همچنین لکه های به جا مانده از کاربرد این محصولات جلا دهنده، حتی زمانی که روی آن واکس زده می شد خیلی قابل رؤیت نبودند. جدول III فرمول کلی این محصولات واکس زنی/ پرداخت را نشان می داد.

(رایحه ها، غلظت دهنده ها، نگهدارنده ها و غیره)

سهم عمده ی فرمولاسیون این واکس/ روغن های معمولی را مواد ساینده تشکیل می دهند. در این محصولات، ساینده ها خواص مختلفی دارند؛ از جمله می توان به این موارد اشاره کرد. به عنوان پر کننده ارزان عمل کرده و به پخش یکنواخت واکس کمک می کنند. باعث کاهش میزان رگه رگه شدن کار می شوند و به حذف رنگ دانه ها و رنگ افزاهای اکسید شده ی رنگ های لعابی قبلی کمک می کنند. هر چند در دهه ی ۸۰ و ۹۰ صنعت اتومبیل به تکنولوژی رنگ بیس کوت/ کلیر کوت جدید روی آورد. سیستم واکس/ پولیش قدیمی آسیب بیشتری به سطح کلیر کوت می زند. پس از اعمال واکس/ روغن، محصولات حاوی مواد ساینده لکه های بسیار قابل رؤیتی را ایجاد می کردند. همچنین پولیش کردن گسترده می تواند ضخامت عمده کلیر کوت را از بین ببرد. بنابراین محافظ های UV از بین رفته و براقیت و وضوح آن را کاهش می دهد. در نهایت، پس از چندین بار تکرار این عمل، به اندازه ای رنگ از روی کار برداشته می شود که باعث خراب شدن نابهنگام کلیر کوت می گردد. بنا به دلایل گفته شده، اکثر سازندگان اتومبیل استفاده از واکس/ پولیش حاوی ساینده ها را بر روی کلیر کوت نهایی توصیه نمی کنند.مجتمع صنعتی حکیمیان با توجه به توان بالقوه خود در تولید انواع کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی یورتان، رنگهای صنعتی و دکوراتیو ساختمانی، عایق رطوبتی بام (سفید) و عایق رطوبتی استخر (آبی)، محافظ نمای ساختمان و جلا دهنده نما، چسب و گروت، کاهگل مصنوعی (پلیمری)، ورق سنگ انعطاف پذیر و … و از سویی اجرای آنها با قیمت مناسب و کیفیت برتر شروع به فعالیت گسترده در منطقه مرکزی ایران نموده است. شرکت صنعتی حکیمیان که با فلسفه “یک جایگزین واقعی” به صنعت وارد شده است. این شرکت یک دهه سابقه موفق خود را مرهون تجربه و تعهد به ابتکار و کیفیت می‌داند، این عوامل سبب اعتماد مشتری گردیده است. مجتمع صنعتی حکیمیان به صورت مستمر برای تولید محصولات ابتکاری، تکنیکهای مونتاژ، توسعه پلیمرها، محصولات و سیستم های پیوندی تلاش می‌کند تا پاسخگوی تمامی نیازهای متقاضیان خود باشد. هدف کلان این مجموعه تولید محصولات به روز دنیا می‌باشد و در هدف میان مدت خود توسعه و افزایش ظرفیت تولید و افزایش سهم بازار است و هدف نهایی کسب سهم قابل ملاحظه در بازار کشورهای همجوار می‌باشد.