تاریخچه صنعت چسب

  
صرف چسب توسط انسان به مصر باستان بر می گردد که در چسباندن پایپروس، نی و روکش از چسب استفاده میکردند اکثر چسب های مورد مصرف درآن زمان بر پایه پروتئین حیوانی یا نشاسته بودند مثل صمغ عربی که مصری ها معمولاً از آن استفاده می کردند.  هرچند که اولین کارخانه چسب در مقیاس تجارتی در سال ۱۷۰۰ در انگلستان تأسیس شدولی تا اوایل قرن بیستم و پیدایش پلیمرهای مصنوعی درتکنولوژی چسب تغییرات زیادی به وجود نیامده بود.

از آن زمان به بعد تاریخچه تکنولوژی چسب ها با تاریخچه پلیمرهای مصنوعی گره خورد. مصرف رزین های فنولیک در ساخت تخته های چند لایی در سال ۱۹۱۲ شروع شد. در سال ۱۹۲۰ چسب های سلولز به بازار آمدند. درسال ۱۹۲۷ چسب های لاستیکی توسط گودریچ عرضه شدند.  دردهه ۱۹۳۰ پلی کلرو پرن در چسب ها مصرف گردید. در سال ۱۹۳۰چسب های اوره فرمالدئید مصرف شدند. شرکت شیمیایی کاربیدوکربن در سال ۱۹۳۹ چسب های پلی وینیل استات را توسعه داد. چسب های لاستیک کلردارشده در سال ۱۹۴۰به بازار آمدند.  مصرف چسب های ملامین- فرمالدئید در سال ۱۹۴۰ شروع گردید. پس از جنگ جهانی دوم وبا توسعه چسب های پلی استر، پلی اورتان ها، سیلیکون و اپوکسی درسال ۱۹۵۰ توسعه چسب ها پربارتر شد. در سال ۱۹۶۵ اتیلن، اتیلن-وینیل استات، پلی وینیل اتر و سیانواکریلات برای کابردهای چسب معرفی شدند.

امروزه تقریباً هر سال چسب های جدیدی معرفی می شوند. صنعت چسب در مقایسه با سایر صنایع پلیمری از مقیاس تجارتی کوچکی برخوردار است و اغلب مواقع مواد اولیه شیمیایی و پلیمری مورد مصرف در چسب ها از صنایع بزرگی نظیر پلاستیک ها، لاستیک و رنگ ها گرفته می شوند. لذا منشاء خیلی از پیشرفت های تکنولوژی چسب ها در سایر صنایع پلیمری قرار دارد.مجتمع صنعتی حکیمیان با توجه به توان بالقوه خود در تولید انواع کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی یورتان، رنگهای صنعتی و دکوراتیو ساختمانی، عایق رطوبتی بام (سفید) و عایق رطوبتی استخر (آبی)، محافظ نمای ساختمان و جلا دهنده نما، چسب و گروت، کاهگل مصنوعی (پلیمری)، ورق سنگ انعطاف پذیر و … و از سویی اجرای آنها با قیمت مناسب و کیفیت برتر شروع به فعالیت گسترده در منطقه مرکزی ایران نموده است. شرکت صنعتی حکیمیان که با فلسفه “یک جایگزین واقعی” به صنعت وارد شده است. این شرکت یک دهه سابقه موفق خود را مرهون تجربه و تعهد به ابتکار و کیفیت می‌داند، این عوامل سبب اعتماد مشتری گردیده است. مجتمع صنعتی حکیمیان به صورت مستمر برای تولید محصولات ابتکاری، تکنیکهای مونتاژ، توسعه پلیمرها، محصولات و سیستم های پیوندی تلاش می‌کند تا پاسخگوی تمامی نیازهای متقاضیان خود باشد. هدف کلان این مجموعه تولید محصولات به روز دنیا می‌باشد و در هدف میان مدت خود توسعه و افزایش ظرفیت تولید و افزایش سهم بازار است و هدف نهایی کسب سهم قابل ملاحظه در بازار کشورهای همجوار می‌باشد.