اپوکسی کف چیست

  
تعریف

این پوشش از نوع ترموست و دو جزیی ( پایه رزین اپوکسی و هاردنر پلی آمین ) است که از طریق واکنش شیمیایی در درجه حرارت محیط به یک ترکیب بزرگتر ، سخت، چسبنده و مقاوم تبدیل میشود ، علاوه بر جنبه تزیینی و بهداشتی دارای چسبندگی بر روی سطوح فلزی و بتنی و مقاومت بسیار خوب مکانیکی و نیز مقاومت در مقابل خوردگی ، آب، مواد شیمیایی، روغنها، اسیدها، قلیاها و گازوئیل میباشد .

مصارف

کف بتنی کارگاهها یا انبارهای صنایع غذایی، صنایع شیمیایی، صنایع داروئی، صنایع الکترونیکی، صنایع نساجی و صنایع نظامی

کفپوش بیمارستانها، کارخانجات، محیطهای صنعتی، سالنهای ورزشی، فرودگاهها

خواص و مزایا

چسبندگی بسیار خوب به سطوح فلزی و بتنی

مقاومت عالی در مقابل آب، مواد شیمیائی، روغنها، اسیدها، بازها و گازوئیل

مصون نمودن محیط از آلودگی و گرد و غبار ناشی از ذرات بتن

حفاظت سطح در مقابل عوامل خورنده محیط

تحمل خوب در مقابل تغییرات درجه حرارت، عوامل سایشی و فشار

استحکام بالا

قابل شستشو

قابل ارائه بصورت صیقلی یا ضد لغزش

داده های فنی

شرایط نگهداری: بالای ۵ درجه سانتیگراد و حداکثر تا ۲۵ درجه سانتیگراد

عمر مفید: ۹ ماه در شرایط نگهداری

ژل تایم: ۵۰ دقیقه در ۲۰ درجه و۳۰ دقیقه در ۳۰ درجه سانتیگراد برای ۱ کیلوگرم

سخت شدن اولیه: ۸ ساعت در ۲۰ درجه سانتیگراد

سخت شدن متوسط: ۲۴ ساعت در ۲۰ درجه سانتیگراد

سخت  شدن  کامل :۷ روز در ۲۰ درجه سانتیگراد

ویسکوزیته جزء آ :۱۴۰-۱۴۵ ثانیه با فورد کاپ ۸ در ۲۵ درجه سانتیگراد

ویسکوزیته جزء ب :۱۳۰-۱۵۰ ثانیه با فورد کاپ ۴ در ۲۵ درجه سانتیگراد

وزن مخصوص جزء آ: ۹۷۵/۱ گرم بر سانتیمتر مکعب

وزن مخصوص جزء ب :۰۴/۱ گرم بر سانتیمتر مکعب

وزن مخصوص آ+ب :۶۷۵/۱ گرم بر سانتیمتر مکعب

درصد جامد :Solvent free ( بدون حلال)

نسبت تلفیق اجزاء :یک واحد هاردنر (ب) با چهار واحد رنگ پایه (ا) به نسبت  وزنی

میزان مصرف :۶۷۵/۱ کیلو گرم  یا یک لیتر  بر  متر مربع  مسحتبا یک میلیمتر فیلم خشک

خواص مکانیکی ( پس از سخت شدن کامل)

قدرت چسبندگی به بتن :۵/۲ نیوتن بر میلیمتر مربع (بسته به کیفیت بتن)

قدرت چسبندگی به فلز :۱۰ نیوتن بر میلیمتر مربع (فولاد سند بلاست شده)

قدرت تراکمی :۶۰میلی پاسکال استاندارد ISO R 604

قابلیت انحنا: ۴۰  میلی پاسکال استاندارد ISO R 178

:نیروی کششی :۲۰ پاسکال استاندارد ASTM-c 30

دستور العمل مصرف

۱-   این پوشش در ۲ جزء) A رنگ پایه) و  B(هاردنر) بسته بندی شده و مناسب سطوح فلزی ( فولاد ) بتنی، چوب و سرامیک می باشد که به نسبت وزنی تعیین شده قبل از مصرف مخلوط می شود چون نسبت مخلوط ۲ جزء فاکتورمهمی است ضمن رعایت این از کاربرد نسبت حجمی خودداری شود.

۲-   واکنش شیمیایی ۲ جزء در درجه حرارت محیط انجام می شود و سرعت واکنش و نتاجتا خشک شدن نهایی به درجه حرارت محیط بستگی دارد. هرچه درجه حرارت محیط بالاتر باشد سرعت واکنش و در نتیجه سخت شدن آن سریع تر  انجام می شود و بالعکس ضمنا حداقل درجه حرارت لازم برای انجام واکنش ۵ درجه سانتیگراد بالای نقطه تشکیل شبنم یا dow point می باشد. این دما عموما بالای ۱۰درجه سانتیگراد میباشد.

۳-      در ظرف سر بسته در دمای حدود ۲۰ درجه سانتیگراد و دور از نور مستقیم خورشید  نگهداری شود در شرایط نگهداری عمر مفید ۹ ماه میباشد.

۴-   سطح مورد نظر می باید کاملاً  خشک و تمیز و عاری از  هرگونه  آلودگی مثل گرد و خاک ، روغن، رنگ چربی و زنگ زدگی باشد. برای تمیز کردن سطح بسته به نوع سطح از روش سند بلاست ، اسید شویی برس سیمی ، باد، شعله و سنباده  استفاده  می شود .

۵-   از عمر بتن تازه حداقل ۲۸ روز می باید گذشته باشد. در مورد سطوح بتنی علاوه بر آلودگی های ذکر شده  در بالا ذرات و تکه های بتنی  که در زمان بتن ریزی  و یا حمل و نقل  پاشیده شده  و چسبندگی لازم را ندارد  می باید زدوده شود.

۶-   در صورت استفاده از اسید شویی  از اسید کلرید ریک ۱۰ تا ۲۵ درصد  به مقدار  نیم لیتر  بر متر مربع  استفاده و در پایان با آب شیرین  شسته و کاملاً خشک شود.

۷-   در سطوح بتنی چون پوشش اپو کسی  به واسطه غلظت  قابلیت لازم برای نفوذدر بتن را ندارد و بدلیل خلل و فرج بتن و احتمال حبس شدن هوا درون آن قبل از اجرای پوشش کف  پرایمر  با مقدار کم حلال  تا حدود  ۱۰ درصد وزنی حلال جهت  سهولت  کاربرد  به مقدار ۲۵۰ تا ۵۰۰ گرم  بر متر مربع استفاده می شود .

۸-   چون پرایمر ، وا سطه بین سطح و پوشش رویه  است  برای چسبندگی بهتر قبل از  سخت شدن  پرایمر فقط بعد از  تبخیر حلال آن می باید پوشش کف اجرا شود .

۹-   چون پوشش اپوکسی کف بطور مطلق فاقد حلال یا مواد فرار می باشد و به عبارتی solvent free است  توصیه میشود از اضافه  کردن  هر نوع تینر حتی  به مقدار ناچیز و اضافه کردن هرگونه مواد  دیگری  تحت  هر عنوان  جدا  خودداری  گردد.

به عنوان مثال در فیلم علاوه  بر ماندن فیلم وکاهش  خواص  شیمیایی  و مکانیکی  موجب  ترک  برداشتن  سطح فیلم می شود.

۱۰-  چون واکنش شیمیایی  بین ۲ جزء تشکیل  دهنده  پوشش کف سریع و همراه با ایجاد گرما و افزایش غلظت  است میباید  بعد از  مخلوط  کردن ۲ جزء بوسیله میکسر به مدت زمان  کم بطوری  که کاملاً مخلوط  شود  و  بدون اینکه گرم شود در حداقل زمان ممکن مصرف شود تا فرصت کافی برای هواگیری ( خارج کردن حباب و هوا ) و سپس هم تراز شدن باشد .

۱۱-جزء A ( رنگ پایه ) می باید قبلا به وسیله میکسر کاملا میکس تا یکنواخت شود . سپس به ظرف بزرگتر که گنجایش داشته باشد منتقل ، سپس هاردنر ( جزء B ) به آن اضافه و کاملا میکس و مصرف شود . ممکن است جزء A در اثر تکان در موقع حمل و نقل در مسافت زیاد یا درجه حرارت بالای محیط نگهداری و با گذشت زمان همراه با جدا شدگی سطحی یا ته نشینی باشد که می باید قبل از اضافه کردن هاردنر کاملا میکس شود .

پرسش ها

کفپوش اپوکسی را روی چه سطوحی میتوان اجرا کرد؟

جنس کفپوش اپوکسی چیست و چه حالتی دارد؟

چقدر زمان لازم است تا کفپوش اپوکسی پس از اجرا خشک و قابل تردد شود؟

آیا کفپوش اپوکسی طاقت فشار لیفتراک یا هند تراک را دارد؟

کفپوش اپوکسی چه رنگهائی میتواند داشته باشد؟

کفپوش اپوکسی چند سال دوام دارد؟

آیا کفپوش اپوکسی را میتوان در صنایع غذائی و بهداشتی استفاده کرد؟

پاسخها

کفپوش اپوکسی روی انواع سطوح از جمله سیمان، موزائیک و سنگ و غیره اجرا نمود ولی بهترین نتیجه روی سیمان کاملا مسطح و یکدست حاصل میشود.

کفپوش اپوکسی از رزین اپوکسی و هاردنر به همراه رنگدانه ها تشکیل شده و قبل از اجرا در حالت مایع است.

معمولا در دمای معمولی اتاق کفپوش اپوکسی پس از ۲۴ ساعت خشک میشود ولی ولی ما توصیه میکنیم تا ۳ روز روی کفپوش اپوکسی تردد انجام نشود تا به سطح آسیب نرسد.

کفپوش اپوکسی با ضخامت ۳ میلیمتر فشار حاصل از تردد لیفتراک ۱۰ تنی را هم تحمل میکند.

حدود نه هزار رنگ.

مشتریانی که اصول نگهداری را مورد توجه قرار دهند گاهی تا ۱۰ سال هم نیازی به بازسازی سطحشان احساس نخواهند کرد.

بله. مطئنا کفپوش اپوکسی بهداشتی ترین گزینه در بین تمامی انواع کفپوش است.مجتمع صنعتی حکیمیان با توجه به توان بالقوه خود در تولید انواع کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی یورتان، رنگهای صنعتی و دکوراتیو ساختمانی، عایق رطوبتی بام (سفید) و عایق رطوبتی استخر (آبی)، محافظ نمای ساختمان و جلا دهنده نما، چسب و گروت، کاهگل مصنوعی (پلیمری)، ورق سنگ انعطاف پذیر و … و از سویی اجرای آنها با قیمت مناسب و کیفیت برتر شروع به فعالیت گسترده در منطقه مرکزی ایران نموده است. شرکت صنعتی حکیمیان که با فلسفه “یک جایگزین واقعی” به صنعت وارد شده است. این شرکت یک دهه سابقه موفق خود را مرهون تجربه و تعهد به ابتکار و کیفیت می‌داند، این عوامل سبب اعتماد مشتری گردیده است. مجتمع صنعتی حکیمیان به صورت مستمر برای تولید محصولات ابتکاری، تکنیکهای مونتاژ، توسعه پلیمرها، محصولات و سیستم های پیوندی تلاش می‌کند تا پاسخگوی تمامی نیازهای متقاضیان خود باشد. هدف کلان این مجموعه تولید محصولات به روز دنیا می‌باشد و در هدف میان مدت خود توسعه و افزایش ظرفیت تولید و افزایش سهم بازار است و هدف نهایی کسب سهم قابل ملاحظه در بازار کشورهای همجوار می‌باشد.