انتخاب مناسبترین نوع رنگ

  
انتخاب مناسبترین نوع رنگ
عوامل بسیاری از تعیین نوع رنگ موثر است که شما باید در هر پروژه آنها را در نظر بگیرید، از جمله ماهیت سطح و شرایط آن، سن سطح، و احیانا نوع رنگ استفاده شده که قبلا روی سطح اعمال شده.
بهرصورت نوع رنگی که شما ممکن در خانه استفاده کنید به دو دسته رنگهای حلال در آب ” آکریلیک و پلاستیک ” از یک سو و ” حلال نفتی یا رنگ روغنی ” تقسیم می شوند.
– رنگ آب پایه آکرلیک همانگونه که از نامش پیداست برپایه رزین های اکریلیک می باشد که خواص آن در زیر توضیح داده می شود
– رنگ پلاستیک که برپایه رزینهای PVA میباشد و بیشتر بخاطر قیمت مناسبی که دارد مورد استفاده قرار میگیرد
– رنگ روغنی بر پایه رزینهای نفتی آلکید میباشد که اهم ویژگیهای آن در زیر توضیح داده شده
همانگونه که از نام رنگها پیداست قسمت اعظم رنگهای اکرلیک را آب تشکیل میدهد و این برای رنگهای روغنی ” تینرهای نفتی” سنگین میباشد.
ذیل ویژگی هر دو رنگ برای تصمیم بهتر مشتریان ارایه گردیده است:
ویژگی های رنگ لاتکس آکریلیک درمقایسه با رنگ روغن:
رنگ لاتکس آب پایه بخاطر قابلیت شستشویی بوسیله آب و صابون همیشه محبوب بوده و قابلیت اجرای آن توسط خودتان و نقاشان حرفه ای بوده است به دلیل نبودن حلالهای نفتی در آن برای داشتن محیط زندگی پاک یک نیاز است. اما امروز رنگ لاتکس با ارائه مزایای کیفیتی برتر در عملکردش در اثر تابش آفتاب (اشعه UV) و درنتیجه گچی شدن سطح رنگ به نسبت رنگهای روغنی دارد که نتیجه آن طول عمر بیشتر و سرعت خشک شدن بهتربه ویژه با دوام و بسیار قابل انعطاف پذیر تر است. مقاومت بیشتر به شرایط جوی و بسیاری ویژگیهای دیگر مانند تاول، پوسته و لایه برداری بهتر در مقایسه با رنگهای روغنی. براساس مطالعات موسسه کیفیت رنگ Dow chemical یک رنگ آکریلیک لاتکس خوب میتواند تا ۴۰ سال عمر کند که نشان دهنده آن است که بهترین گزینه برای رنگ نمای خارجی است چه برای چوب باشد یا سیمان و غیره بویژه در جاهاییکه هوای سرد و مرطوب باشد یا تابش شدید اشعه فرابنفش. رنگ بر پایه رزین آکریلیک به سطح زیرین خود اجازه تنفس میدهند و بدین صورت سطح زیرین نیز عمر طولانی تری خواهند داشت.
ویژگی های رنگ روغن آلکید:
بدترین ویژگی رنگهای روغن وجود سرب در رزین پایه آن که رزین آلکید هست می باشد و دلیل اصلی کنار گذاشتن آن در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیاست. اما رنگ روغن با کیفیت دارای ویژگی چسبندگی عالیست، بدین معنی که محکم بر سطحی که در حال نقاشی شدن است می چسبد و چسبندگی خوب برای یک پروژه رنگ با دوام ضروری است. با این حال، پوشش رنگ روغنی تمایل به اکسیدشدن و درنتیجه شکنندگی در طول زمان دارد، که می تواند به ترک خوردن و مشکلات در کاربردهای خارجی ساختمان ایجاد کند و زردی، ترک خوردن و سفیدک شود بدین معنی که پس از فروپاشی سرب موجود در آن نیز وارد محیط زیست میگردد که عامل بسیاری از بیماریهای مغزی و عصبی مخصوصا در کودکان میباشد.
رنگ روغنی هنوز هم بهترین انتخاب شما در دوشرایط میتواند باشد:
سطوح بیرونی با حالت گچ شدگی شدید و رنگ آمیزی سطوحی که بیش از ۴ بار رنگ آمیزی شده است.
ضمنا قلم خوری رنگ روغنی برای بدست آوردن سطحی صیقلی بسیار بهتر از رنگهای دیگر می باشد.
همچنین رنگ روغن برای دیوارهای تازه ساز مرطوب و سطوح گالوانیزه اصلا مناسب نمی باشند و چنانچه اعمال کنید بزودی پوسته خواهد شد بعلاوه اینکه رنگ روغنی به سطح زیرین اجازه تنفس نمیدهد.
رنگ روغنی زمان بیشتری برای خشک شدن نیاز دارد که همین موضوع باعث ایجاد سطحی صاف تر میشود اما درعوض به همین علت سرعت کار برای اعمال لایه های بعدی کندتر خواهد بود و ضمنا بخاطر وجود تینر روغنی در آن بوی رنگ طولانی تر در محیط باقی خواهد بود.
مقایسه عملکرد برای رنگ ها با کیفیت برتر
رنگ آکریلیک لاتکس رنگ روغنی ویژگیها
چسبندگی به تمامی سطوح و انعطاف پذیر چسبندگی خوب مخصوصا به سطوح رنگ خورده گچی شده دوام
بسیار مقاوم به UV و گچی شدن ضعیف بالاخص درمقابل تابش نور خورشید ثبات رنگ
راحت اجرا میشود بالاهص با غلطک مناسب سخت و نیاز به افراد حرفه ای دارد اما پوشش بهتردر لایه اول آسانی اجرا
امکان کپک زدگی کمتر است با باکتری و کپک کش نانو امکان کپک زدگی زیاد است بالاخص درمحیطهای مرطوب قارچ و کپک زدگی
امکان اجرا بروی سطوح مختلف ساهتمانی حتی مرطوب امکان اجرا بروی همه سطوح بغیر از سطوح مرطوب و گالوانیزه تطبیق پذیری
بوی کم و کوتاه مدت بوی شدید و طولانی مدت بو
بوسیله آب و صابون بوسیله تینر روغنی و تورپنتین و شیشه شورها تمیزی
۱ الی ۴ ساعت اولیه و ۲۴ساعت کاملا خشک میشود ۸ الی ۲۴ ساعت اولیه و ۲ هفته کاملا خشک میشود زمان خشک شدن
آسن بعلت فیلم نرم و کشسان آن سخت بعلت قیلم خشک و شکننده آن نگهداری

انتخاب رنگ درخشنده مناسب:
انتخاب براقیت ایده آل و یا درخشندگی سطح برای یک پروژه داخلی و یا بیرونی شامل هر دو ملاحظات زیبایی شناختی و عملی است. از نقطه نظر زیبایی شناسی، درجه ای از درخشندگی یا براقیت در ایجاد علاقه بصری، به خصوص در داخل خانه بسیار مفید است. از نقطه نظر عملی، درخشندگی مناسب یا براق می تواند کمک به گسترش رضایت از کار رنگ کند، خواه این رنگ داخلی و یا بیرونی موجود در انواع محصولات مجموعه رنگهای صنعتی حکیمیان باشد، بنابراین شما لازم است تا پیدا کردن یک رنگ مناسب برای پروژه نقاشی خود با ما مشاوره نمایید.
نیمه براق یا مات:
رنگهای مات عیوب کار را بهتر از رنگهای براق مخفی میکند و به همین دلیل عمدتا در دیوارهای داخلی ساختمان مورد استفاده قرار میگیرد تا عیوب به چشم نیاید اما در رنگهای مات تمیز کردن لکه ها سخت تر خواهد بود.
رنگهای مات بیشتر برای سقفها که کناف یا ابزار و … دارند و اتاق خواب بسیار مناسب است ولی رنگهای آکریلیک نیمه براق بیشتر برای نشیمن، پذیرایی و آشپزخانه که نیاز به قابلیت بهتر شستشو هست توصیه میشود.
رنگ نیمه براق نمای خارجی:
قابلیت شستشو، مقاومت نوری بسیار بالا، ضدلک و ضدخش بهتر که بسیار مناسب برای سرئیس بهداشتی و حمام، آشپزخانه، سطوح چوبی و نمای بیرونی ساختمانها.
رنگ آکریلیک سیلیکونی نمای خارجی:
سخت ترین، با دوام ترین، قابلیت شستشوی بالا، ضدلک و ضدخش و مثاومترین به نورخورشید بهمراه لایه ای از نانو سیلیکون که سطح رنگ را نچسب میکند. به همراه خواص ضد کپک.

حالا با داشتن این اطلاعات شما بهتر میتوانید محصول مناسب برای منزل خود را انتخاب کنیدمجتمع صنعتی حکیمیان با توجه به توان بالقوه خود در تولید انواع کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی یورتان، رنگهای صنعتی و دکوراتیو ساختمانی، عایق رطوبتی بام (سفید) و عایق رطوبتی استخر (آبی)، محافظ نمای ساختمان و جلا دهنده نما، چسب و گروت، کاهگل مصنوعی (پلیمری)، ورق سنگ انعطاف پذیر و … و از سویی اجرای آنها با قیمت مناسب و کیفیت برتر شروع به فعالیت گسترده در منطقه مرکزی ایران نموده است. شرکت صنعتی حکیمیان که با فلسفه “یک جایگزین واقعی” به صنعت وارد شده است. این شرکت یک دهه سابقه موفق خود را مرهون تجربه و تعهد به ابتکار و کیفیت می‌داند، این عوامل سبب اعتماد مشتری گردیده است. مجتمع صنعتی حکیمیان به صورت مستمر برای تولید محصولات ابتکاری، تکنیکهای مونتاژ، توسعه پلیمرها، محصولات و سیستم های پیوندی تلاش می‌کند تا پاسخگوی تمامی نیازهای متقاضیان خود باشد. هدف کلان این مجموعه تولید محصولات به روز دنیا می‌باشد و در هدف میان مدت خود توسعه و افزایش ظرفیت تولید و افزایش سهم بازار است و هدف نهایی کسب سهم قابل ملاحظه در بازار کشورهای همجوار می‌باشد.