افزودنی های چسبنده ی بتون

  
این نوع افزودنی ها امولسیون های پلیمری هستند که چسبندگی بتن تازه را به بتن سخت شده افزایش می دهند و لذا بیشتر برای کارهای تعمیراتی بکار می روند. امولسیون ها یک محلول کلوئیدی از پلیمرها در آب هستند. اگر چه پلیمرها گران قیمت اند ولی مقاومت کششی و نیز دوام بتن را افزایش می دهند، همانگونه که چسبندگی را افزایش می دهند.

مواد افزودنی هوازا در بتن:
مواد افزودنی هوازا سبب می شوند حبابهای بسیار ریز هوا، در بتن ایجاد شود. به مواد افزودنی هوازا گاهی مواد مضاف ایجاد کننده حباب هوا و به بتن حاصله در اصطلاح بتن هوادار می گویند.

حبابهای هوا در بتن :
۱ـ حبابهای غیرعمدی که درشت تر از ۵% میلیمتر و اکثراً با ابعادی در حدود چندین میلیمتر هستند.

۲ـ حبابهای عمدی که ریزتر از ۰۵/۰ میلیمتر هستند.

قابل توجه است که وجود حبابهای غیرعمدی در بتن اجتناب ناپذیر بوده و این حبابها کم و بیش در بتن ایجاد می شوند. ویبره کردن بتن بدین منظور صورت می گیرد که حبابهای هوای غیر عمدی را در بتن به حداقل ممکن برساند اما عملا” هیچگاه حبابهای هوا در بتن به صفر نمی رسد .حتی زمانیکه از مواد هوازا استفاده می شود، در کنار  ایجاد حبابهای ریزهوا، وجود حبابهای درشت هوا در بتن اجتناب ناپذیر است و از ۴ الی ۸ درصد هوای ایجاد شده در بتن، ممکن است ۱ الی ۲ درصد آن حبابهای غیرمفید و درشت هوا باشد.

مواد مضاف هوازا در بتن :
۱) چربی طبیعی جانوران مانند پیه گاو

۲) صمغ طبیعی درختان

محاسن استفاده از بتن هوادار:
۱ـ افزایش قابلیت آب بندی؛

۲ـ افزایش مقاومت در مقابل یخبندان؛

۳ـ کاهش امکان تورق؛

۴ـ کاهش میزان جذب آب؛

۵ـ افزایش مقاومت در مقابل حمله سولفاتها؛

۶ـ کاهش امکان جدا شدن دانه ها؛

۷ـ افزایش مقاومت در مقابل شرایط بدجوّی؛

۸ـ کاهش امکان آب انداختن بتن؛

۹ـ کاهش میزان افت و خیز؛

۱۰ـ افزایش میزان روانی بتن (افزایش کارایی)مجتمع صنعتی حکیمیان با توجه به توان بالقوه خود در تولید انواع کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی یورتان، رنگهای صنعتی و دکوراتیو ساختمانی، عایق رطوبتی بام (سفید) و عایق رطوبتی استخر (آبی)، محافظ نمای ساختمان و جلا دهنده نما، چسب و گروت، کاهگل مصنوعی (پلیمری)، ورق سنگ انعطاف پذیر و … و از سویی اجرای آنها با قیمت مناسب و کیفیت برتر شروع به فعالیت گسترده در منطقه مرکزی ایران نموده است. شرکت صنعتی حکیمیان که با فلسفه “یک جایگزین واقعی” به صنعت وارد شده است. این شرکت یک دهه سابقه موفق خود را مرهون تجربه و تعهد به ابتکار و کیفیت می‌داند، این عوامل سبب اعتماد مشتری گردیده است. مجتمع صنعتی حکیمیان به صورت مستمر برای تولید محصولات ابتکاری، تکنیکهای مونتاژ، توسعه پلیمرها، محصولات و سیستم های پیوندی تلاش می‌کند تا پاسخگوی تمامی نیازهای متقاضیان خود باشد. هدف کلان این مجموعه تولید محصولات به روز دنیا می‌باشد و در هدف میان مدت خود توسعه و افزایش ظرفیت تولید و افزایش سهم بازار است و هدف نهایی کسب سهم قابل ملاحظه در بازار کشورهای همجوار می‌باشد.